На стіні Софійського собору виявили досі не відомий напис-графіті. Був зроблений понад тисячу років тому грецьким художником. Запис знайшли на фресці "Сорок мучеників Севастійських" на висоті 5 м.
— Побачив щось схоже на напис, — каже 37-річний В'ячеслав Корнієнко, заступник гендиректора Національного заповідника "Софія Київська". — Піднявся на драбину, роздивився, сфотографував. Фраза з грецької перекладається так: "Боже, поможи рабу твоєму Кіріаку". Художник спочатку робив з риштування верхню частину фрески. Потім — нижню. Ідеально скомпонувати їх було важко, тому просив у Бога допомоги.
Історик знайшов на стінах "Софії Київської" близько 7 тис. графіті. За ними встановив, що місце під храм освятили 4 листопада 1011 року. А 11 травня 1018-го — престол вже побудованого і розписаного собору. Досі історики вважали, що церкву освятили 1037-го. Так значиться в літописі "Повість временних літ".
— Коли писали "Повість", у Києві князював Ярослав Мудрий. Літописи диктували правителі, тому князь міг привласнити славу будівника собору, — продовжує Корнієнко. — Датовані графіті доводять, що храм спорудили на 20 років раніше, ще за князя Володимира. Ярослав лише завершив будівництво.
Коментарі