У киянки Олени Висоцької, 57 років, у квартирі на Лісовому масиві живе білка Шустрьона. Тварині у лютому буде 7 років. П'ять із них вона живе у столиці.
— Знайомий учитель знайшов її у напівпорожньому дуплі біля школи в Корсуні на Черкащині, — говорить Олена. — Діти бачили, як стару білчиху з'їла кішка, а в дуплі залишилося троє дитинчат. Одну забрав вчитель, а інших — школярі. Знайомий з нашою білкою у Німеччину їздив. Через кордони в кишені провозив. Там вона півроку жила у моєї дочки. Коли повернулася на Україну, то я її забрала до себе.
Шустрьона живе на балконі. Зі старого одіяла зробила собі кубло. Там ховає горіхи. Їсть ще помідори, шоколад, печиво, булки, хліб, гарбуз. У квартирі має улюблене місце — на кухні біля мікрохвильовки. Там чистить горіхи і ходить в туалет.
Коли відкриваю двері на балкон, білка вискакує на мене. Лазить, як по дереву, горіхи за виворот ховає. Буває, приходжу в гості, а з мене горіхи сипляться. Руку до неї простягаю долонею догори, ніби там щось є. Коли долоня опущена донизу, тварина кусається, бо відчуває небезпеку. До мене білка відразу звикла, а до чоловіка тільки на спину йде. За руки його кусає. Дочці одного разу так палець прокусила, що в неї температура піднялася до 40 градусів. Лікували антибіотиками.
Білки багато сплять. Взимку прокидаються на світанку, а вже в обід лягають спати. Надвечір можуть прокинутися, але ходять мляві. Перекусять — і знову спати.
Якось Шустрьона пропала. Ми її на двір ніколи не виносимо, аби хворобу ніяку не підчепила, бо щеплення немає. Всю хату перерили і не знайшли. Сусідські діти сказали, що бачили її на вулиці. Вона з балкона на кущ зіскочила. Якби не знайшли, пропала б надворі. Для неї там все незвичне, бо виросла в домашніх умовах.
У природі білки живуть до 7 років. Гинуть через брак їжі і сильні морози. У квартирах доживають до 12 років.
Київський зоолог Анатолій Майстренко, 49 років, говорить, що загрози для зникнення білок нема. Їх чисельність якщо зменшується, то поволі. Це відбувається через знищення лісів і парків.
— Білки добре пристосовуються до будь-якої території, — пояснює Майстренко. — В Києві вони живуть у всіх парках, де є старі дуплисті дерева. Їдять плоди дуба, сосни, дикої яблуні чи груші. Тварини мають гострі зуби, кусають не гірше щурів.
Шлюбний період у білок в лютому. За два місяці самиці народжують. Зазвичай не більше чотирьох білченят. Навесні скидають зимове хутро, а восени воно знову наростає.
В Україні на білок не полюють. Їхнє хутро було модне до ХІХ ст. Його нашивали на комірці і манжети. Тварин досі ловлять у Росії. На полювання мисливці ходять з лайками. Собаки вигавкують білок з дупла, зганяють на дерево. А мисливці їх убивають. З білячих хвостів роблять пензлики. Їх вважають найякіснішими.
Коментарі
2