— Тарифи на газ підняли раптово через те, що уряд дуже розраховує на кредит МВФ. Хоча програма кредитування не передбачає підвищення ціни для населення. Але там вказано, що треба зменшити дефіцит державного бюджету і "Нафтогазу". Уряд мав би реструктуризувати борги компанії, оголосити її банкрутом, — каже 39-річний Валентин Землянський, директор енергетичних програм Центру світової економіки.
— Тарифи на газ і тепло треба піднімати не менш як протягом чотирьох років. Поступово, разом із доходами населення. Я підрахував, що з квітня середні платіжки становитимуть 2 тисячі гривень. Щоб сплачувати стільки, треба отримувати зарплату на рівні 18 тисяч гривень. Тоді платіжка за комунальні забиратиме 20 відсотків доходу. Уряд хоче витягнути з населення неіснуючі гроші. Поставили людей перед фактом, що вони є учасниками бізнесового проекту. У Європі за один день не піднімали ціни для населення в чотири рази. За часів Тимошенко було рішення про підняття тарифів. Тоді його оскаржили в суді. Зараз це робити ніхто не буде, нема кому. Хоча сама процедура — прописана.
За новими тарифами максимальна ціна для населення — 7,2 гривні за куб, для промисловості — 8,9. Але населення використовує газ внутрішнього видобутку. Раніше Яценюк заявляв, що український газ коштує 70 доларів за куб. Тепер ціну на нього підняли до рівня російського. Для потреб населення докуповували лише шість відсотків імпортного газу. А промисловість використовує тільки його.
Недобудовані газогони держава покине. Надалі радив би купувати електрокотли. Поки що електрика дешевша. Але постане проблема: якщо люди масово перейдуть на неї, не витримає система. Є ще одне питання — будинки, що відділилися від централізованого опалення й встановили газові котли. Для них паливо стане дуже дорогим, а приєднатися назад до системи вони вже не зможуть. У селах є вибір — можна ставити грубки, печі, топити дровами.
Різке підвищення тарифів призведе до ще більшого зубожіння населення. Люди просто не платитимуть. І держава не зможе нічого вдіяти.
Коментарі
2