Із 7 вересня в Україні почало діяти нове розмежування зон карантину. 29 адміністративно-територіальних одиниць потрапили до червоної, 89 до помаранчевої. У жовтій — 139. При розподілі врахували кількість нових випадків коронавірусної інфекції на 100 тис. населення за останні два тижні.
— Динаміка поширення хвороби така, що маємо готуватися до збільшення кількості пацієнтів у лікарнях. Закупимо кисневі концентрати. Важливо визначити потребу кожного регіону, — каже Максим Степанов, 45 років, міністр охорони здоров'я.
Червоний рівень епідемічної небезпеки зафіксували в Івано-Франківській, Одеській, Рівненській, Тернопільській, Харківській, Чернігівській і Чернівецькій областях. Там мають зупинити громадський транспорт, закрити навчальні заклади.
Міська влада Івано-Франківська попри це хоче повернути дітей у школи і садки. Посилювати карантин відмовляються і в Тернополі. Мери сподіваються, що їх міста вийдуть із червоної зони після наступного розподілу 10 вересня.
— Якщо зупинимо роботу міста, втратимо надходження у бюджет. Не зможемо утримувати лікарні, виплачувати премії медикам, купувати маски і медикаменти, — говорить 45-річний Сергій Надал, міський голова Тернополя.
— Пов'язувати збільшення захворюваності з відкриттям шкіл поки що зарано. Про це зможемо говорити за два-три місяці, — каже 38-річний Андрій Александрін, керівник Національної експертної групи з інфекційного контролю. — В Україні ситуація не найгірша. Але вона ускладнюється. Відділення, що готували до прийому хворих, уже заповнені. І це тільки початок.
У лікарнях перебувають майже 8 тис. пацієнтів з коронавірусом, у середині липня їх було 3,5 тис. 327 закладів на 26 тис. місць працюють як стаціонари для таких хворих, за даними Міністерства охорони здоров'я. У резерві ще 213 медустанов на 9 тис. ліжок.
— Інформаційна політика була провалена з початку. Замість залякувати людей, потрібно було пояснювати ситуацію. Українці не вірять владі. Ігнорують найпростіші засоби профілактики, — продовжує Александрін.
Проблемою є і внутрішньоколективні спалахи хвороби — коли один працівник на підприємстві може заразити багатьох, додає експерт.
— Найбільша проблема — що в нас усе декларують на папері й не виконують у житті. Наприклад, не існує лікувальних закладів під хворих із коронавірусом першої хвилі чи другої. У кращому випадку це окремі відділення. Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує всю лікарню відводити під таких інфікованих. У нас цього немає ніде, навіть у Києві. За пів року нічого системно не відпрацьовано. Ситуація погіршується. Влада змушена буде запровадити жорсткий карантин.
Кількість пацієнтів не зменшиться, доки не перехворіє більшість людей. Це станеться за два роки, прогнозують епідеміологи.
— Зараз немає вакцини, ефективність якої довели б, — додає Андрій Александрін. — Безпечної не буде щонайменше до кінця 2021 року.
За добу 8 вересня інфекцію зафіксували у 2551 людини. За весь час епідемії в Україні виявили 143 030 хворих, 64 703 одужали і 2979 померли.
33 вакцини від коронавірусу досліджують у світі. Дев'ять перебувають на третій стадії випробування, за даними Міністерства охорони здоров'я.
Коментарі