Ексклюзиви
Вівторок, 26 червня 2007 07:06

Рідновіри відзначили свято язичницького бога Купайла

Автор: фото: УКРІНФОРМ
  Рідновірка стрибає через купальський вогонь на святкуванні язичницького бога Купайла 21 червня в столичному Гідропарку
Рідновірка стрибає через купальський вогонь на святкуванні язичницького бога Купайла 21 червня в столичному Гідропарку

У ніч на 21 червня в столичному Гідропарку п"ять громад рідновірів відзначили свято язичницького бога Купайла. Святкування відвідали близько тисячі людей.

— Купайло — бог літнього сонцестояння. Тому свято відзначається в найкоротшу ніч року — 21 червня, — розповідає голова Об"єднання рідновірів України Галина Лозко. — Купайло не має ніякого відношення до християнського свята Івана Купала. Просто протягом тисячоліть християнський святий Іоанн Хреститель поєднався з язичницьким богом Купайлом.

У Гідропарку свято почалося після обіду з плетіння вінків. Квіти й трави рідновіри привезли із собою. Люди співали купальських пісень, водили хороводи, стрибали через вогонь, пускали на воду вогняне колесо, вершили різні купальські обряди. Приносячи в жертву священний напій, дякували богам за прихильність.

— Спочатку священний напій із трав вилили на вогонь. Потім поклали хлібний калач. Перед тим кожен торкався його лівою рукою, загадуючи бажання для себе, а потім правою, загадуючи бажання для всієї України, — каже Галина Лозко. — Після жертвоприношення дим пішов уверх. Це означає, що боги почули нас і бажання збудеться.

Дівчата та хлопці, які зустрічаються, бралися за руки і перестрибували вогнище. Якщо руки при цьому не роз"єднувалися, значить боги благословляють їхній союз.

Для свята традиційно зробили два опудала — Марену та Купайла. Перше було деревцем, прикрашене стрічками. Марену втопили у воді, а солом"яного Купайла спалили.

Наприкінці святкування рідновіри поєднали вогонь із водою. У Дніпро скотили вогненне колесо. Після цього вода стала священною і в ній можна було купатися. Потім проходили через вінок здоров"я. Його сплели з квітів і трав висотою в людський зріст. Вважається, що після такої процедури людина набирається сили та здоров"я.

Ще п"ять громад рідновірів святкували Купайла в суботу, 23 червня, в селі Трипілля Обухівського району на Київщині. Там на свято прийшли 20 депутатів місцевої райради та її голова Віктор Остринський.

Українські язичники-рідновіри вважають себе спадкоємцями й правонаступниками Церкви, забороненої в 988 році. Язичництво є традиційною релігією українців, яка нині відроджується.

Християни святкуватимуть Івана Купала в ніч із 6 на 7 липня.

Зараз ви читаєте новину «Рідновіри відзначили свято язичницького бога Купайла». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Погода