"Я шість років не користуюся газом, але слідкую за цінами. Бачу, що транзит його подорожчав. Не розумію, як визначається його нарахування до оселі і від чого це залежить", — запитує Юрій Кононенко, 64 роки, із села Великі Канівці Золотоніського району Черкаської області.
На формування ціни на газ впливає баланс попиту та пропозиції. Коли споживання збільшується і з'являється дефіцит, то газ дорожчає. Також впливає кількість його запасів, які купують на європейському ринку. Але є ще оплата за транзит газу. В тарифі за доставку 40% становить вартість технологічного газу. Без нього оператори не можуть забезпечити тиск на потрібному рівні. Якщо не підтримувати гідравліку в газорозподільній системі, будуть аварійні відключення. Ще 40% — зарплати персоналу.
— Нинішній період — золота пора для спекулянтів і трейдерів. Вони на цій зимі зіб'ють гігантські статки. Але наступного року цикл піде навпаки. Через збільшення видобутку та зменшення попиту ціни на газ поповзуть вниз. У нас великі запаси в підземних сховищах. Маємо 18 мільярдів кубометрів газу — це більше, ніж за планом. За ним було лише 17 мільярдів, — пояснює Максим Гардус, 40 років, експерт Офісу реформ Кабінету міністрів.
Багато споживачів вважають, що оплата за доставку — це плата за труби. Насправді гроші йдуть на обслуговування. Працівники їздять на далекі відстані для огляду трубопроводів, перевірки витоку газу, усувають пошкодження мереж і обладнання. Також виконують капітальні ремонти й осучаснюють мережі для безпеки споживачів
Коментарі