Із 24 лютого банківська система України працює в умовах воєнного стану. Національний банк зафіксував офіційний курс гривні та вартість банківських металів на рівнях, що діяли до початку війни. Заборонив валютні операції з використанням російських і білоруських рублів.
НБУ відкликав банківську ліцензію та ліквідував фінустанови, що перебувають під контролем Російської Федерації. Зокрема, Міжнародний резервний банк — колишній "Сбербанк", Промінвестбанк. Відкрили мультивалютний спецрахунок для збору коштів на потреби української армії. Дозволили також перераховувати туди бонусні кошти з карток, 1 тис. грн за вакцинацію.
Українським банкам НБУ виділив 51,5 млрд грн, щоб вони могли безперебійно працювати в умовах війни. Населення закликали розраховуватися в магазинах, аптеках, на заправках картками.
— Докладаємо всіх зусиль, щоб система електронних платежів працювала без перебоїв, — заявив голова НБУ Кирило Шевченко, 49 років. — Звернулися до торговельних мереж, заправних станцій. Попросили не допускати жодних відмов у безготівковій оплаті. Це необґрунтовано і наражає населення на небезпеку. Адже користування готівкою, інкасація, що нерозривно пов'язана з її обігом, в умовах воєнного стану є додатковим і невиправданим ризиком. Банківська система продовжує забезпечувати необхідні інфраструктурні, технологічні рішення стосовно використання терміналів для здійснення оплат. Не приймати платіжні картки зараз — це щонайменше непатріотичний крок, якому немає жодного виправдання.
Банкомати інкасатори по можливості поповнюють готівкою, повідомили в Нацбанку. На зняття грошей діє ліміт — до 100 тис. грн на день. У перші дні війни не можна було отримати кошти з кредиток. Згодом банки їх розблокували.
— Дізналася про напад Росії о восьмій ранку. Одразу побігла знімати готівку, купувати ліки, продукти собі та 80-річному батьку. Всюди вже стояли величезні черги. Таких не бачила з 1990-х, — розповідає киянка 50-річна Ніна Білоусова. — Я аж розгубилася, не знала що робити. Вирішила спершу купити ліки, продукти, а вже потім шукати готівку. Загалом у чергах простояла 3 години. Пройшлась по району по всіх банках. Вдалося зняти 2 тисячі гривень. Зараз перше питання, коли заходжу до магазину, аптеки — чи працює термінал. Поки що перебоїв не було. Від знайомих із менших міст чула, що в них карткою розрахуватися проблематично. Супермаркети приймають, а невеликі магазини — ні. На базарі теж тільки готівка. Подруга казала, що знайшла гроші в банкоматі Ощадбанку. Його тільки заправили перед війною. У Києві великі мережі супермаркетів оголосили, що гроші можна зняти на касі під час покупки. Вчора отримала в Форі 500 гривень. В АТБ теж стільки дають. Казали, що в Сільпо — до 6 тисяч на касі. Головне — знайти працюючий магазин, бо не всі відкриті. Час роботи теж обмежений.
Пенсійний фонд України розпочав підготовку до виплати пенсій за березень. Гроші мають надходити на рахунки не пізніше 25 числа щомісяця. За лютий розрахувалися повністю, заявили в фонді.
— Уряд ухвалив альтернативні способи виплати пенсій та грошових допомог під час воєнного стану, — розповідає міністерка соціальної політики Марина Лазебна, 46 років. — Адже можливі збої в роботі банків. Також можливі зміни для переміщених осіб, які отримують пенсію через пошту.
Зокрема, якщо певний банк не зможе виплатити пенсію, то гроші можна буде отримати в будь-якому відділенні Ощадбанку як грошовий переказ без відкриття рахунку. Це ж стосується й інших соціальних допомог. Такий механізм за потреби запрацює автоматично. Щоб отримати гроші, достатньо надати паспорт та ідентифікаційний номер.
Якщо людина отримувала пенсію через Укрпошту й вимушена була через небезпеку змінити місце проживання, також зможе взяти виплати в Ощадбанку. Але спочатку необхідно звернутися до відділення Пенсійного фонду — особисто, за телефоном гарячої лінії чи через електронний кабінет на сайті фонду. Стосовно виплати соціальних допомог варто спочатку звертатися до управлінь соціального захисту.
В уряді обіцяють вчасно перераховувати громадянам пенсії та всі види соціальних допомог. На єдиному казначейському рахунку накопичено 33 млрд грн, за даними Міністерства фінансів. Першочергово фінансують видатки на безпеку й оборону, пенсії, соцвиплати, зарплати бюджетників, обслуговування державного боргу.
"Газету по-українськи" можна передплатити онлайн на сайті Укрпошти за "ковідну тисячу"
Коментарі