Із 21 жовтня уряд заборонить міжобласні перевезення невакцинованих проти коронавірусу. У регіони з жовтої зони карантину возитимуть при наявності в "Дії" сертифіката про щеплення однією дозою вакцини чи відповідної роздрукованої довідки. У червоні й помаранчеві області — за умови повного курсу вакцинації.
Дозволять проїзд при пред'явленні свіжого ПЛР-тесту про відсутність хвороби. Відповідальність за наявність довідок у пасажирів, водіїв, екіпажів літаків і потягів несе перевізник, за рішенням Кабінету міністрів. Сертифікати можуть перевіряти поліцейські.
Вимоги не стосуються неповнолітніх, кажуть у Міністерстві охорони здоров'я.
— Це вимушений крок для стримування поширення інфекції, — говорить глава МОЗу Віктор Ляшко, 41 рік. — Нова хвиля коронавірусу почалася раніше, ніж прогнозували. Думали, буде повторення ситуації осені 2020-го, коли значне зростання мали в західних областях. Зараз же бачимо, що приріст дають східні та південні регіони.
На 12 жовтня в помаранчевій зоні карантину перебувають 14 областей — Волинська, Житомирська, Запорізька, Дніпропетровська, Донецька, Львівська, Луганська, Одеська, Сумська, Хмельницька, Харківська, Черкаська, Чернівецька та Чернігівська. Херсонська потрапила до червоної зони з 15 жовтня.
— 95 відсотків усіх виявлених заражень в Україні припадають на штам "Дельта". Інфікована людина може мати симптоми сім-вісім днів, а потім рівень кисню в крові різко падає із 92 до 72 процентів. Таких хворих важко витягнути, — продовжує Віктор Кирилович. — Нова циркуляція вірусу найперше вражає тих, хто не хворів на ковід або невакцинований.
Рішення Кабміну щодо міжобласних перевезень — недоречне, говорить міністр охорони здоров'я 2014-го Олег Мусій, 56 років:
— Вакциновані теж можуть поширювати коронавірус. Тому обмеження некомпетентне. Для стабілізації ситуації загальні карантинні правила повинні діяти для всіх. Наприклад, у Австрії вже були чотири локдауни, а в Ізраїлі три.
Влада запровадить жорсткі обмеження, коли в Україні щодоби помиратимуть по 400–500 людей, прогнозує експерт.
— Зараз у нас майже 350 смертей на добу. Критичною цифрою для оголошення локдауну може стати й кількість заповнених ліжок у лікарнях, — додає Мусій.
— Є два варіанти подальшого розвитку пандемії — проводимо максимальне щеплення чи підемо на жорсткий карантин, — розповідає імунолог Борис Донський. — Перебуваємо на етапі зростання захворюваності. Якщо всі перехворіють або вакцинуються в цю хвилю — нових спалахів не буде.
— Людство подолало майже 60 відсотків шляху для виходу з пандемії. Однак її завершення можуть значно віддалити нові штами коронавірусу, — каже провідна наукова співробітниця Всесвітньої організації охорони здоров'я Сумія Свамінатан, 62 роки.
Віддалити завершення пандемії може нерівномірна кількість щеплень у різних країнах.
— У деяких державах вакциновані по 70–80 процентів населення, а в інших — менш як 4 відсотки, — додає Свамінатан. — Що довше з таким миритимемося, то більший буде ризик появи нових перешкод для завершення пандемії.
Коментарі