28 січня 2014 року на позачерговій сесії Верховна Рада скасовує "диктаторські закони". Цього дня президент Віктор Янукович підписує указ про відставку прем'єра Миколи Азарова. Пропонує очолити уряд депутату Арсенієві Яценюку, але той відмовляється. До кінця місяця міліція випускає два десятки затриманих активістів.
— Влада злякалася не так смертей майданівців, як масштабів протестів по всій Україні. Намагалася їх загасити. Ще більше вона боялася тиску Кремля. Адже на той час тут уже всім керувала Москва і ФСБ, — говорить політолог 51-річний Володимир Цибулько.
Які настрої були в Партії регіонів?
– 90 відсотків депутатів-"регіоналів" не отримували жодних дивідендів від перебування в партії влади. Основні фінансові потоки монополізувала сім'я Януковича. Більшість залишалися в партії для захисту свого бізнесу. Ті, хто покинув політсилу, тримались окремо. В опозиції вони не бачили достатньої сили, аби приєднатись до них.
Як змінила ситуацію загибель людей на вулиці Грушевського?
— Стало зрозуміло — влада йтиме на загострення ситуації. Але й народ до того часу став готовий помирати. Людей тільки роздражнили. Українець, за ментальністю, — впертий, націлений на мету. Саме такий психотип переважав на Майдані серед активістів.
У цей період Янукович провів зустріч зі своєю фракцією в кінотеатрі "Зоряний". Вона пройшла на підвищених тонах. Тоді всі зрозуміли — він готовий пустити на амбразури весь свій депутатський корпус, перекласти відповідальність за злочини на них.
Чому опозиціонери не очолили уряд?
— Це продовжило би політичне життя Януковича. А для опозиції означало б політичну смерть. Вже тоді опозиція відчувала, що Янукович приречений. Це було зрозуміло з його поведінки та представників фракції. Після першого кровопролиття ніхто не хотів брати на себе за це відповідальність.
А якби погодились?
— Їм би довелося стати маріонеткою кремлівських кураторів. Ні в політиці, ні в економіці змінити нічого не вдалося б. Це нагадувало б прем'єра Ющенка за президентства Кучми. Тоді президент контролював більшість депутатів і визначав курс держави.
Як впливала російська влада на ситуацію в Україні?
— Кремль боявся, щоб Майдан не перекинувся на територію Росії. Намагався пролити в Україні якомога більше крові, аби їхній народ не наважувався навіть заїкнутись про недоліки влади. Розраховували, що українці злякаються і втечуть із Майдану, як росіяни — з Болотної площі. Але не врахували, що наші протести досягли більших масштабів. На вулиці вийшла вся Україна. Усіх не влаштовувала влада. Не було ні територіального, ні культурного, ні релігійного поділу.
Коментарі