"Зранку ми чекали з неба дощу, а на голови полетіли снаряди, — розповів "ГПУ" Михайло Попков, 51 рік, головний спеціаліст з надзвичайних ситуацій Мелітопольської райдержадміністрації. — Цілий день була спека, температура піднялась до 32 градусів. От суха трава і загорілася від сонця. За нею почали детонувати снаряди".
Минулої суботи у Новобогданівці, що в Мелітопольському районі Запорізької області, на військових складах вибухнули артилерійські снаряди. Вибухи лунали кожні 2–3 секунди. Військові зупинили рух транспорту на автотрасі Київ–Сімферополь і поїзди у північному напрямку. Потяги пустили через Херсон. На територію складів приїхали пожежні танки.
— Там могли працювати лише броньовані машині, — розповів "ГПУ" 43-річний Ігор Халявінський із прес-служби Міноборони. — Вартували шість пожежних машин, кілька десятків рятувальників. Але їхати в епіцентр було вкрай небезпечно.
На території складів виникло шість осередків вибухів. Від кожного у радіусі 4 кілометрів розліталися уламки артилерійських снарядів. До села — 2,5 км. Ще ближче, за кілометр — дві п"ятиповерхівки, в яких живуть родини залізничників-ремонтників.
О 14.40 уламок влучив у приватний будинок на вулиці Фрунзе, що в Новобогданівці. Пожежа знищила дах. За кілька хвилин у селі згоріли кілька хлівів із сіном, загинула пара свиней.
25 січня цього року Кабінет Міністрів України переклав усю відповідальність за наслідки від вибухів з Міноборони на Міністерство з питань надзвичайних ситуацій. Рятувальники відповідатимуть за всі аварії в Новобогданівці протягом трьох років.
— Спочатку для нас було головне доставити людей, які їхали автобусами, додому, — каже Попков. — Близько 1,5 тисячі людей розвезли в суботу. А селяни не сильно й налякалися: після вибухів минулого і позаминулого років вони вже звикли. Люди відійшли на безпечну відстань і слухали.
Люди відійшли і слухали
20-річний рядовий строкової служби Валерій Безрук попік собі ступні, його одноліткові Максиму Довгошиї уламком снаряда поранило ноги. Незначні ушкодження отримала жителька Новобогданівки. Рятуючись від вибухів, вона впала і пошкодила ногу. Всіх їх відправили до шпиталю.
У суботу до дев"ятої години вечора снаряди рвалися вже 2–3 рази на годину. Останній вибух пролунав у неділю вранці.
— За територією артилерійських складів встежити неможливо, — пояснив "ГПУ" Халявінський. — Їх периметр складає 6 кілометрів 361 метр. Щоб пожежу вчасно ліквідувати, треба на кожні кілька метрів поставити пожежника, який цілодобово там вартуватиме. Але це просто неможливо.
До 2004 року в Новобогданівці було кількасот тисяч тонн снарядів. Після першої пожежі більшість із них вивезли або нейтралізували. Нині там 20 тис. тонн вибухівки. Військові кажуть, що це переважно невеликі снаряди малої потужності, уламки яких не можуть розлітатися дуже далеко.
Поки що пожежу у степу не ліквідували.
— Треба витримати 12 годин від моменту останнього вибуху, — каже Попков. — Тоді вже буде зовсім безпечно.
Артилерійські склади в Новобогданівці за два з половиною роки вибухають уже втретє. У травні 2004-го тут загинуло п"ять осіб і отримали поранення більше 80 людей. Евакуювали жителів з 11 населених пунктів. Пожежу погасили за два тижні. Тоді снаряди розкидало на площі близько 400 га. Торік вибухи повторилися, але вже не такі катастрофічні.
Зараз боєприпаси зберігають на 71 відкритому майданчику і на 36 складах. Причиною всього, як пояснюють військові та рятувальники, — спека. До того ж із часом снаряди стають усе більш вибухонебезпечними. У Міністерстві з надзвичайних ситуацій повідомляють, що небезпека вибухів у Новобогданівці остаточно зникне 2008 року. Саме тоді завершаться всі заходи з ліквідації снарядів. Країні це обійдеться у 46 млн 586 тис. грн.
Коментарі