— Рано прийшли, бо хочемо парад із перших рядів дивитися. Надіюся, ще зможу подарувати квіти комусь із ветеранів АТО, — каже киянка 46-річна Людмила Головняк. У середу з сьомої ранку стоїть на Майдані Незалежності в столиці.
24 серпня в Україні відзначали День Незалежності. В обласних центрах організовували велопробіги у вишиванках, концерти й марші. У Києві о 10:00 розпочався військовий парад. Хрещатиком йшли близько 4 тис. солдатів і бійців АТО, проїхали 200 видів військової техніки — танки, БТРи, артилерійські системи.
За кілька годин до початку параду на Майдані встановлюють 10 металодетекторів. Люди стають перед ними в довгі черги. Проходять і прямують ближче до дороги, якою їхатиме техніка. Уздовж Хрещатика шеренгою стоять поліцейські. З гучномовців лунають українські пісні.
— Тішить те, що бачу сьогодні. Є відчуття, що нарешті відновлять український флот, — загортається в білий військово-морський прапор 43-річний Сергій Полтавчук. — У 1990-х служив у Севастополі. А потім флот почав занепадати.
Неподалік торговельно-житлової будівлі Пасаж спілкуються бійці польської й литовської армій. Служать у зведеній бригаді з українцями. На мобільні фотографують колону моряків, які проходять повз.
— У мене племінник у морській піхоті служить. Йтиме на параді, — говорить 44-річна Оксана Клименко.
О 10:00 солдати вишиковуються в колони обабіч дороги. Їх військовим автомобілем об'їжджає міністр оборони Степан Полторак. Вітає зі святом. На імпровізовану сцену виходить президент Петро Порошенко. Поруч — глава Польщі Анджей Дуда. Він — єдиний іноземний лідер, який прибув на парад.
"Не було злості і брязкання зброєю, як це роблять у Москві"
— Незалежність могла закінчитися два роки тому. Але українські військові цього не допустили. І зараз суспільство бачить армію, створену з нуля за два роки. Наш парад — сигнал ворогу. Ми готові й далі боротися за свою незалежність, — каже 50-річний Петро Порошенко. Після промови нагороджує відзнаками трьох офіцерів АТО.
Проходження військових і техніки триває 15 хв. Коли оголошують колону бійців АТО, люди скандують: "Слава героям!".
— Була проти параду, але подивилася — і змінила думку, — говорить Валерія Литвин, 50 років. — Не було злості і брязкання зброєю, як це роблять у Москві. Тільки сум і надія на краще.
Близько тисячі львів'ян о 9:30 дивляться військовий парад на великому екрані неподалік пам'ятника Тарасові Шевченку. Більшість — у вишиванках.
— Півжиття припало на Радянський Союз. А тепер щасливий, що самі можемо вирішувати свою долю, приймати закони й вибирати владу, — каже 49-річний Іван Ткач. — Надіюся, років за 10 Україна буде багатою і сильною. Роблю для цього, що можу — не даю хабарів лікарям і чиновникам.
За 1,5 год. центром міста проїжджають із десяток раритетних трамваїв. Найстаріший — 1909-го. 56-річна Ірина Воробець фотографує техніку.
— Сьогодні в гості приїхала сестра з Канади, — говорить. — Каже, що 24 серпня наша діаспора йде до української церкви. Потім святкують і співають у ресторанах.
— Для нас сьогоднішнє свято — зі сльозами на очах. Згадуємо родича, який загинув в АТО. Люблю Україну. Хоча й пишатися нам поки що нічим, крім славетної історії, — каже 36-річний Анатолій Кравець із Полтави. На руці має плетений синьо-жовтий браслет.
Близько 200 городян зранку сходяться на площу біля облдержадміністрації. Утворюють живий тризуб. Хвилиною мовчання вшановують пам'ять загиблих бійців АТО.
Трансляцію параду на Європейській площі у Вінниці дивляться кілька десятків людей. Потім влаштовують велопробіг у вишиванках.
— Останні роки День Незалежності відзначаємо лише на велосипедах, — каже 40-річний Анатолій Поштар. — Здивовані, що це свято у нас минає не так бурхливо, як день Європи чи міста.
Дев'ятьом народженим 24 серпня 1991 року вінничанам дарують синьо-жовті прапорці та футболки з написом "Ровесник Незалежності".
Марш вишиванок влаштували в Черкасах. Понад 200 жителів міста пройшли від палацу культури до монумента загиблим за Україну.
— У нас ще вчитимуться, як здобувати незалежність. І до нас їздитимуть на заробітки. Треба більше вірити у свій народ, — каже учасниця ходи Тетяна Мединська.
175 тисяч гривень виділила Київська мерія з бюджету на проведення військового параду. Про це повідомили у КМДА. Загальну вартість параду не розголошують. Останній військовий парад був у Києві 2014-го. Тоді на його проведення витратили 10 млн грн. Було 2,5 тис. військових і 145 одиниць техніки. Минулого року був лише військовий марш.
100 тисяч гривень витратили на охорону пам'ятника комуністу Миколі Щорсу в столиці на День Незалежності. Про це каже громадський активіст 40-річний Марат Костоправ. Монумент охороняли вісім автобусів поліції.
Коментарі
1