— Партизанський рух на Донбасі з криївками в лісах був на початку війни. У районі Сіверськодонецька й Лисичанська проводили розвідку і знищували бойовиків. Це були групи до 10 людей, що робило їх швидкими й мобільними, — розповідає військовий експерт і правозахисник із Луганська 44-річний Дмитро Снєгирьов.
— Коли території біля Сіверськодонецька й Лисичанська влітку 2014-го визволили українські військові, потреба в лісовиках зникла, — продовжує. — Зараз ведуть розвідку. Є групи в окупованих містах, скоординовані між собою. Працюють в автономному режимі, щоб не було витоку інформації і з українського боку, і з ворожого.
Група заходить на два-три місяці, має певне завдання. Але рішення на місці приймає сама. Як показала практика, це унеможливлює викриття. Раніше координація цих груп і постійний зв'язок між ними призвели до низки провалів. У Луганську 2014-го бойовики батальйону "Бетмен" викрили й убили наших партизанів.
Партизани — місцеві жителі?
— Серед них є місцеві й немісцеві. Є й ті, які постійно перебувають на окупованій території. Люди, що часто перетинають лінію розмежування, — у полі зору спецслужб обох сторін.
На Луганщині 2015-го були проблеми з фінансуванням партизанів. Тоді вони створили групи, які добре володіли холодною зброєю. Нападали на російських контрактників і місцевих бойовиків. Тоді ще зарплати їм видавали готівкою. Цей рух став відомий як "ростовський гаманець". Забирали гроші, вогнепальну зброю і знищували ворогів. Це було в Луганську й Алчевську. Так отримували гроші на диверсійну діяльність. Потім бойовикам наказали ходити групами від трьох до п'яти осіб і почали перераховувати зарплати на картки. Напади припинилися.
Як росіяни й бойовики вираховують агентів серед своїх?
– 2015 року діяльність підпільних груп призводила до перевірок. Російські куратори перевіряли бойовиків на детекторах брехні. Хотіли виявити українських агентів. На кого падала підозра, ув'язнювали або знищували. Серед таких були і росіяни. Лідера бригади бойовиків "Одеса" росіянина Олексія Фомічова на прізвисько "Фома" звинуватили у співпраці з українським підпіллям. Півроку просидів у підвалах МГБ (так зване міністерство держбезпеки ЛНР. — ГПУ). Лише після втручання ФСБ його звільнили.
Про які останні дії партизанів вам відомо?
— Сьогодні з'явилася інформація, що підпільні групи знайшли на Луганщині табори з російськими зеками. Кримінальникам пропонують амністію за участь у війні на Донбасі. Наприклад, у дитячому таборі "Чайка" неподалік Первомайська триває диверсійна підготовка. Вишкіл проводять 20 інструкторів. До речі, 10 листопада 2015 року поблизу цього табору знищили Таліба Мірзоєва, начальника контррозвідки бригади бойовиків "Призрак".
У селищі Бірюковому біля російського кордону партизани виявили 90 російських військових. Командує ними кадровий військовий підполковник Салават Мірзахметов. Мають 25 танків Т-72. Це підрозділи 7-ї танкової бригади з Челябінської області. Інформацію передали спостерігачам ОБСЄ.
Чи може відбутися загострення після 9 травня?
— Не може. Участь у парадах беруть по 70 одиниць техніки — і в Луганську, і в Донецьку. Це — прагнення видати бажане за дійсне. Зараз російських військових і найманців на Донбасі 35 тисяч. Їм протистоїть удвічі більше українських військових. Заяви про наступ і активізацію бойових дій — блеф на тлі зростання міцності Збройних сил України.
Коментарі