В Україні дедалі меншає кажанів. Доцент кафедри екології тварин Ігор Загороднюк, 48 років, основною причиною називає забудову й утеплення старих будинків.
— Студенти, які підробляють на встановлення вікон, не раз розповідали, як під старими дерев"яними рамами знаходили грона летючих мишей. Там кажанам добре, бо темно і тепло. Так само, як на горищах або у щілинах між панелями будинків. Миша розміром 8 сантиметрів пролізає в 4-сантиметрову шпарину.
Узимку, коли будинки утеплюють, кажани прокидаються від шуму ремонтних робіт і самі вилітають із щілин.
— Буває, не встигають вибратися, і їх майстри замуровують у пастці.
Від денного світла рукокрилі стають дратівливими. Знову залягти у сплячку не здатні.
— Прокинутися можуть через відлигу. А в підземеллях — через екскурсії. Вилітають на мороз та гинуть. Різкий перепад температури для них фатальний. Якось у будинку відключили тепло. Ми знайшли цілу колонію мертвих кажанів, 80–100 штук. Також небезпечними для них є домашні коти. Летючі миші не звикли до цих хижаків, не знають, як від них захищатися.
Основні сховки кажанів — дренажні колектори. Вони обвалюються під час будівництва.
— Коли зводили багатоповерхівку в Аскольдовому провулку, всі підземні комунікації схилу "сповзли", — говорить краєзнавець Олександр Герконенко, 25 років. — Дренажна система під провулком обвалилася. А після спорудження висотки на вулиці Грушевського зруйнувалися дренажні колектори під парком Слави. Через це вода з-під пагорбів не може стікати в Дніпро. А кажанам немає змоги вилетіти на вулицю. Там гинуть цілі колонії летючих мишей. Окрім того, забудовники ставлять на дренажні системи нові ґрати, і кажани не можуть вибратися на волю. Отвори мають бути не менш як 10 сантиметрів.
Миша розміром вісім сантиметрів пролізає в чотирисантиметрову шпарину
До нас дедалі частіше прилітають рукокрилі з південних країн.
— Особливо багато прибуває середземноморських нетопирів. Вони витриваліші до умов забрудненого міста. Захоплюють схованки українських мишей, їдять їхню їжу. Востаннє колонію прибульців знайшли в будівлі Харківського університету. Можливо, вони перебралися до нас через війну на Кавказі — там жили раніше.
Кажан на день з"їдає 5 г комах. Це приблизно 100 комарів або 20 мух.
— Їжі дедалі меншає, бо комашню знищують люди. Якщо зникнуть кажани, у містах з"явиться багато шкідливих комах. Це взаємопов"язаний процес.
Коментарі