6 вересня Верховна Рада ухвалила Закон "Про розміщення, проектування і будівництво енергоблоків №3 і 4 Хмельницької атомної електростанції". Із 338 зареєстрованих у залі депутатів 233 проголосували "за". Документ передали на підпис президентові.
Енергоблоки №3 і 4 почали зводити за Радянського Союзу. Тоді ж будівництво заморозили. На добудову треба 39 млрд 566 млн 294 тис. грн. Український "Енергоатом" може дати 20% цієї суми. Решту планують позичити в Росії. Умови кредитного договору поки не визначені.
— Можливо, це буде міждержавний кредит, — уточнює 39-річний Кирило Комаров, заступник генерального директора російського підприємства "Росатом".
— Я протів тих атомних блоків, — каже 43-річний Анатолій Семенюк із міста Нетішин Хмельницької області, де розташована станція. Він веде велосипед. На багажнику лежить пилка-болгарка. — Ну нашо вони треба? Хай якогось вітряка поставлять, чим ця холера крутиться.
54-річний Анатолій Душнюк із села Колом'є Славутського району з 84-річною матір'ю живе за 14 км від енергоблоків.
— А по прямій від нас кілометрів із 8-9, — господар заганяє корову на подвір'я. — Воно наче й робочі місця будуть, але лічно мені ті блоки нічо не дадуть. Мама живе у 30-кілометровій зоні, а все одно за світло гривень 30 виходить. А як на атомній скидають ту пару, то аж сюди чути — така загазованість. Кажуть, того у нас так багато людей і вмирають.
Мер Нетішина 45-річний Василь Сидор говорить, що керівники "Енергоатому" їх дурять:
— У нас були громадські слухання, ми дали дозвіл на добудову енергоблоків №2, 3, 4. Були там і з "Енергоатому". Казали, що виділять грошей на розвиток інфраструктури. Але ще коли другий енергоблок зводили — недоплатили нам 1,5 мільярда гривень. Обманули тоді й знову хочуть обдурити. Тепер нашу думку проігнорували. Кабмін усе рішив без нас. Я цього закону не бачив, але читав до нього коментарі. Якщо нам не виділять обіцяного, ми проведемо сесію і винесемо питання про відкликання свого рішення про добудову.
Працюють понад п'ять тисяч людей
Хмельницька атомна електростанція — одна із п'яти в Україні. Її почали будувати 1981 року. 1987-го підключили перший ядерний реактор ВВЕР-1000, другий — 2004-го. Основне призначення підприємства — покриття дефіциту електричних потужностей у західному регіоні країни. Щороку виробляє 6-7 млрд кВт/год. електроенергії. Це 9% тієї, яку дають українські АЕС. На станції працюють понад п'ять тисяч людей. Після підключення третього та четвертого блоків робочих місць побільшає на 1,9 тис., виробництво електроенергії зросте вдвічі.
Коментарі
1