У районі Чкалівського пляжу в Одеській бухті з морського дна підняли якір ХІХ ст.
Зробили це минулої неділі місцеві дайвери-аквалангісти, які працюють у гідробіологічній станції Одеського університету ім. Мечникова. Якір лежав на глибині 7 м, за півкілометра від берега.
Кітву діставали директор гідробіологічної станції Олег Ковтун і його друг дайвер Юрій Вацуро. Підйомні роботи розпочалися об 11.00, тривали 5 год.
— Побачили його ми рік тому. Якір був глибоко заритий у піску, довелося відкопувати. Має 3 метри заввишки. Важкий — близько 500 кілограмів. На суші з місця його могли зрушити лише вп"ятьох. Ми запливли туди двома човнами. До кітви прив"язали спеціальні підводні парашути, які наповнюються повітрям з акваланга. То він і сплив. Витягали з моря за допомогою чотирьох понтонів. Раніше не могли витягти, бо вода була мутна, та й море штормило. А восени вода чистіша, у ній менше планктону, — пояснює Олег Ковтун, 44 роки.
Береговою групою підтримки аквалангістів керував одеський історик Ігор Мельник, 48 років. Він спеціалізується на реставрації древніх і середньовічних кораблів. Те, що якір датують ХІХ ст., Ігор Мельник розпізнав по формі, металу та технології виготовлення морського знаряддя:
— Це чотирилапий якір, який використовували на великих 100-тонних вантажних суднах. Припускаю, що судно возило вантажі з Дунаю по Чорному морю в Крим або Туреччину. Лапи та пелюстки якоря сковано паровими молотами точно, відлито якісно. Робили це на заводі, а не десь у приватного майстра кустарним способом. Бо ще у XVIII столітті якорі сковували грубо. Цінність знахідки в тому, що вона багато років пролежала під водою. За кожним якорем стоять долі судна й людей, тому це цікаво, — каже Мельник. Залишків корабля біля місця знахідки не було.
Аквалангісти обіцяють почистити кітву від мушель і покрити лаком. Встановлять на гідробіологічній станції Одеського університету. Там уже є 39 якорів. Усіх їх дістали з дна Чорного моря — біля Одеси та в Криму.
Ігор Мельник згадує, що найціннішу знахідку із морського дна підняв 21 рік тому. Тоді в акваторії острова Зміїний виявили 60-кілограмовий камінний шток від античного дерев"яного якоря.
Коментарі