Із березня підвищать пенсію та виплатять одноразову надбавку 2410 грн. Почне діяти монетизація субсидій – видаватимуть грошима на руки.
Пенсію збільшать у середньому на 17% відповідно до закону про індексацію грошових доходів населення.
Його дію припинили у 2014 році до стабілізації економічної ситуації в країні. Із березня відновлять. Надалі підвищення здійснюватимуть щороку у цей самий період. Враховуватимуть страховий стаж і зарплату, яку отримувала людина. Також — рівень середньої зарплати по країні.
Близько 2 млн українців з мінімальними пенсіями матимуть одноразову доплату 2410 грн. Це невиплачена індексація за 2015–2016 роки. Держава зможе виплатити її завдяки отриманим коштам від розмитнення авто з іноземною реєстрацією.
На доплату можуть розраховувати чоловіки, які вийшли на пенсію до 2011 року зі стажем 25 років, а після 2011 року — більше 35 років. Для жінок, які стали пенсіонерками до 2011 року, стаж повинен бути 20 років. Якщо вийшли на пенсію після 2011-го — більше 30.
— Йдеться про ту категорію пенсіонерів, які внаслідок прорахунку уряду не отримали належної надбавки під час минулої пенсійної реформи, — пояснює економіст Борис Кушнірук, 52 роки. — Тоді більше враховували розмір заробітної плати, а не стаж. Вийшло, що людям, які мали високу платню, пенсію суттєво збільшили. А тим, у кого великий стаж, але отримував мало, додали буквально по кілька десятків гривень. Для відновлення справедливості вирішили видати одноразову доплату. Гроші віддадуть двома рівними частинами у березні та квітні, щоб уникнути інфляції. Проблема полягає в іншому. Варто не лише компенсувати заборговане, а змінити цілу модель нарахування пенсій, яка враховуватиме усі фактори і діятиме на постійній основі.
Із березня субсидію виплачуватимуть "на руки". Тим, хто звернувся за допомогою торік, виплатять готівкою. Споживачам, які оформили субсидію цьогоріч, кошти нараховуватимуть на банківську карту. Платитимуть за попередній календарний місяць. Тобто у березні надійдуть за лютий.
У комунальних рахунках розмір субсидії більше не зазначатимуть. За спожитий у лютому газ, електроенергію, воду і тепло українці розраховуватимуться самостійно. Якщо після оплати комуналки залишиться невикористана субсидія, зможуть витратити у власних цілях.
— Монетизація субсидії є логічним завершенням реформи ринку комунальних послуг, — говорить фінансовий експерт Олексій Кущ, 43 роки. — Проте перед нею країна має пройти через кілька етапів. Встановити ефективну цінову модель ринку на природний газ, потім створити мультифункціональні реєстри субсидіантів. Визначити, хто отримує допомогу незаконно. Україна не виконала жодної з цих умов. У нас монетизація штучна і триватиме лише кілька місяців. Її використовують у політичних цілях для передвиборчого періоду. Логічно провести це все в травні після завершення опалювального сезону. Тоді можна відслідкувати, скільки певне господарство спожило послуг, яку суму заплатило саме і яку відшкодувала субсидія. Гроші, які воно на цьому зекономило, влада повернула б назад.
Також на початку весни прогнозують підвищення цін на бензин.
Причиною називають подорожчання нафти на світових ринках. Вартість зростатиме поступово до 31 грн за літр марки А95. За прогнозами аналітиків, подешевшання палива найближчим часом чекати не варто.
Коментарі