Сили антитерористичної операції звільнили від бойовиків чотири населені пункти Луганщини — селища Металіст і Біле, село Розкішне, місто Олександрівськ. Розблокували аеродром "Луганськ". Продовжують тримати оборону на блокпостах села Зеленопілля Свердловського району. 11 липня там загинули 19 військовослужбовців, 93 поранені.
— Україна несе втрати через напівзруйновий силовий сектор. Тому так складно протистояти Росії, — пояснює 63-річний Микола Сунгуровський, директор військових програм Центру Разумкова. — Можливості наших військ лише нарощуються. Трьох місяців, що триває війна, замало для повного відновлення боєздатності.
Лунають заяви про успіхи АТО, стискання кільця, що до завершення — кілька днів. На якій стадії антитерористична операція, і що роблять не так?
— АТО — це одна зі складових загального плану. Мало знищити бойовиків, чим зараз займаються наші військові. Потрібно стабілізувати ситуацію на Донбасі. Це набагато складніше. Не виключено, доведеться просити НАТО та Євросоюз про фінансову й технічну допомогу. Але для початку треба відділити бойовиків від населення. Перших знищувати або ставити ультиматум про здачу зброї. А з мирними жителями вести перемовини.
Якою є логіка керівників операції? Чого очікувати?
— Всі плани закриті. Це правильно. Але по тому, що ми бачимо, можна зробити висновок: хочуть ізолювати бойовиків від "живої підмоги". На це не вистачає сил — кордон залишається напівпрозорим. Тому весь час ідуть повідомлення, що знову прорвалися колона чи окремі загони. Є проблеми і з витисненням терористів. У Слов'янську це було нескладно зробити, тому що більша частина населення виїхала. А в Донецьку жителів — майже мільйон, у Луганську — понад 400 тисяч. Активні бойові дії можуть призвести до масових жертв.
Нам треба використовувати дрібні диверсійні команди. З їхньою допомогою знищувати окремих терористів та їхні групи. Працювати з населенням щодо спротиву бандитам. І щоб місцеві допомагали виявляти терористів під час зачисток. Бо багато хто з них намагатиметься "розчинитися" серед людей. Якщо це допустити, вони будуть готові підірвати ситуацію у будь-який момент по наказу з-за кордону.
Час від часу з'являється інформація, що терористів знищують ледь не тисячами за раз. Скільки насправді їх на Донбасі?
— Наскільки я знаю, іноземних найманців — близько трьох тисяч. Тисяч 10 — місцевий актив. Вони стоятимуть до кінця. Путін їх у Росії не чекає.
Снаряд з України поцілив у адмінбудівлю на території Росії. Це може стати приводом для введення військ?
— Найближчим часом масової агресії з боку Росії не буде. Але подібні випадки накопичуватимуться. Восени незадоволення українців економічною політикою уряду досягне найвищої точки, знову заговорять про дострокові вибори. Росіяни можуть використати цей ґрунт для введення "миротворчих" сил.
Які помилки варто врахувати, щоб якнайшвидше закінчити АТО?
— Треба міняти кадрову політику у призначенні керівників силових структур. До Віктора Муженка (керівник Генштабу. — "ГПУ") претензій не маю. Але до міністра оборони є. Валерій Гелетей на другий день після призначення посунув у зону антитерористичної операції. Там йому нема що робити. Президент поставив задачі: розібратися з корупцією у Міноборони та реформувати центральний апарат. А Гелетей почав займатися АТО. Він тільки порушує координацію. Там має командувати Генштаб.
Потрібно врахувати, що з того боку триває диверсійна діяльність і посилилася снайперська. З цим треба боротися. Також — посилювати пропагандистську кампанію. Тут держава досі майже нічого не робить. Скоро дійдемо до того, що суспільство буде організовуватися у добровольчі інформаційні батальйони.
Коментарі