25 лютого на шламосховищі №2 Миколаївського глиноземного заводу стався викид відходів виробництва — червоного шламу. Червоний пил покрив дерева, поля і дороги найближчих сіл — Лимани та Прибузьке в Жовтневому районі Миколаївщини.
— Шлам почав розпорошуватися 24 лютого. Через сильні морози клейка рідина, яка не дозволяє йому розпорошуватися, замерзла. Тому вітер розніс пил на багато кілометрів. Це сталося вперше за 25 років існування заводу, — каже 42-річна Наталія Панашій, голова Лиманівської сільської ради. — За кілометр до села земля вкрилася червоною речовиною. Те, що по телевізору показують, що нам дихати нічим, — неправда. Я навіть не взнаю тих людей, які називаються жителями села. Із заводу принесли документи. Пояснили, що в цьому пилу нема токсичних речовин. У нас просто люди панічно бояться червоного кольору. Фермери переживають, що в них не приймуть на експорт врожай соняшнику та рапсу. На заводі переконують, що в пилу багато заліза і навпаки це сприятиме родючості землі.
Сільський голова Прибузького 54-річний Володимир Карунський каже, що у них усе стабілізувалося:
— Незвично було бачити червоний сніг перші два дні. Але пил не стояв у повітрі, ніхто не задихався. Хіба у кого горло дерло. Люди бояться повторення угорської трагедії, коли на такому ж заводі прорвало дамбу і отруйний шлам потрапив у ґрунт. Нам пояснили, що на сховище пил потрапляє після шестиступеневої фільтрації і вже не містить каустичної соди. Саме ця складова спричинила екологічну катастрофу в Угорщині.
— Навколо цієї ситуації виник нездоровий ажіотаж. Я нічого не коментуватиму, — каже 39-річний Владислав Сімбірцев, заступник директора Миколаївського глиноземного заводу.
У прес-службі обласної адміністрації запевняють: червоний пил не містить токсичних речовин і не впливає на здоров'я людей, тварин і сільськогосподарських культур. Такі висновки дали Миколаївський та Херсонський сільськогосподарські інститути, Науково-дослідний інститут органічної хімії та Міністерство охорони здоров'я.
— У суд на завод не подаватимемо. Він допомагає селу. Недавно газові плити у дитсадки закупили, обіцяють придбати стоматологічне обладнання та помешкання для місцевого лікаря, — каже Наталія Панашій.
Миколаївський глиноземний завод належить російській алюмінієвій компанії "Русал".
Коментарі
4