Двоє чоловіків розбили вікно церкви й кинули всередину десятилітрову каністру з соляркою у селі Шевченка Літинського району на Вінниччині вночі 25 жовтня. За нею полетів підпалений квач. Через кілька секунд чоловіки вскочили в машину й поїхали.
— Я почув тріскіт скла і прокинувся, — розповідає селянин Сергій Намізюк, який живе поряд із церквою. — Побачив у вікно вогонь й побіг до дзвіниці звонити.
Храм розміщувався в старій хаті. Будівля згоріла повністю. Із вогню вдалося винести лише кілька образів. Збереглася й найцінніша чудотворна ікона Богоматері, яку 26-річний настоятель отець Володимир Кіщук (УПЦ Московський патріархат) забирав на ніч додому. Саме через цей образ, вважає отець, і підпалили церкву.
— Думаю, приміщення підпалили люди, які причетні до церкви. Мабуть, хтось позаздрив нам, — каже "ГПУ" Володимир Кіщук. — Бо до нас з"їжджаються прочани з Німеччини, Росії, Білорусії. Усі тут отримували зцілення. А церква мала пристойні гроші від пожертв. За них ми планували відродити в селі жіночий монастир і собор.
У Шевченка живуть 360 селян, переважно пенсіонери. Колись це село називалося Зіновинцями й було знамените величезним собором та чудотворною іконою Богоматері. 1828 року цей образ зцілив тяжко хворого хлопчика Модеста Стрельбицького — майбутнього архієпископа Волинського.
Після революції храм зруйнували, а його начиння селяни розтягли по хатах. Торік 78-річна прихожанка на ім"я Зінаїда Сірова повернула ікону Богоматері церкві. Відтоді до села потягнулися паломники, а отцеві Володимиру почали заздрити пастирі інших приходів.
11 жовтня цього року церкву в Шевченка обікрали. Забрали Євангеліє, чаші, кадило, два престольні хрести та дорогу лампаду. Злодії лишили надруковану на комп"ютері записку: "Дорогой отец Владимир! Спасибо вам, что прославили наше село. Но мы не хотим больше чудес. Не хотим монахов и монастыря. Уходите". Уже через три дні лампаду повернули, підкинули під двері.
— Її дбайливо загорнули в пакет для сміття і замотали скотчем, — пригадує Володимир Кіщук. — І знову записка: "Возвращаем лампаду по прошению. Пусть горит". Знизу дописано: "Зина, перестань быть святой, ты за это поплатишься".
Міліція каже, священикові погрожують не місцеві. Бо пакетів для сміття, скотчу й комп"ютерів у селі зроду не бачили.
За останні п"ять років на Вінниччині згоріли три дерев"яні та дві цегляні церкви. Храм у Шевченка — єдиний, який підпалили навмисне.
Місця паломництва на Вінниччині
У Вінницькій області є понад десяток святинь, до яких приїжджають тисячі прочан. Серед них Скельний монастир у селі Лядова Могилів-Подільського району, де в печерах над Дністром монахи живуть без газу, світла, сплять на каміннях.
Приїздять також паломники в Йософатову долину, що в селі Голинчинці Шаргородського району. 1923 року тут явилася Богородиця і відтоді кожен прагне поставити на цьому місці власний хрест.
Серед особливо шанованих ікон — Браїлівсько-Ченстоховська, яка в жіночому монастирі містечка Браїлів Жмеринського району, та Казанська ікона Божої Матері в селі Уланів Хмільницького району.
Коментарі