Солдати і молодші офіцери найчастіше потрапляють у полон через недосвідченість командирів. Визволяти бранців мають міжнародні та державні організації, а не активісти-переговорники, — вважає 49-річний Ігор Козій, військовий експерт Інституту євроатлантичного співробітництва.
— У полон потрапляють ті, хто найбільше контактує з ворогом. Це розвідники, спецслужби, технічні спеціалісти. Або групи військових, які попали в оточення.
Що роблять з полоненими сили АТО і сепаратисти?
— За правилами, військовополонених повинні допитати. Для цього у нас є служба зовнішньої розвідки, розвідка. Тоді військовополонені повинні відправлятися у спеціальні табори. Тут має підключатися Червоний хрест, міжнародна організація з міграції. Вони ефективно показали себе під час та після Другої світової війни. А зараз ми створюємо нові структури добровольців, що через посередників викуповують чи міняють полонених та заручників. Але чому не діють міжнародні організації? Такі питання повинне ставити до них Міністерство закордонних справ.
Перехід на російський бік кордону 42 танкістів біля Ізвариного можна називати здачею в полон?
— Ми не знаємо до кінця, чому вони прийняли таке рішення. Може, в них був вибір: або здаватися в полон до сепаратистів, або пробувати вийти через Російську Федерацію. Російські прикордонники тільки сепаратистів не бачать, як вони ходять через кордон. А коли українські військові з'явилися там — їх одразу помітили.
Біля аеродрому в Луганську взяли в полон 15 танкістів та зенітників — рядових, сержантів, молодших офіцерів.
— Будь-який полон пов'язаний з прорахунками. Або це недооцінка сил противника, або помилка в плануванні. Чи ворогу стало відомо про плани. Це відповідальність командира. Тут велику роль відіграють досвід, патріотизм, незаангажованість.
Що робити з колишніми військовополоненими. Їх можуть завербувати?
— Такого ніхто не виключає. Однак держава не повинна бути каральною системою. Бо не створила умов, щоб людина не потрапила в полон. Це прорахунок держави, оцих стратегів, які заявляли, що Росія нам не ворог, що скорочували збройні сили до абсурду. Колишнім військовополоненим треба давати шанс. Кожен випадок слід розглядати окремо.
438 українських військових відступили на територію Росії. Речник прес-центру АТО Олексій Дмитрашківський розповів, що військовослужбовці 72-ї бригади розділилися на дві частини. Одна прорвала кільце терористів, друга прикривала солдатів.
В одній із частин закінчилися патрони та припаси. Пошкоджена військова техніка. Після цього особовий склад був змушений відступити до пункту пропуску на території РФ.
Коментарі