У Донецькому аеропорту 13 січня через численні обстріли завалилася 51-метрова диспетчерська вежа. На її верхівці перебували двоє українських військових. Обоє вижили, з травмами потрапили в лікарню. Терористи весь день обстрілювали летовище, а пополудні спробували наступати. Їхні атаки українські бійці відбили.
Вежу звели 2011 року. Вона була найвища в Україні. Тепер залишився лише її бетонний кістяк — бойовики обстрілювали, бо звідти добре видно Донецьк.
Інтенсивний вогонь розпочався близько шостої ранку. Бойовики до полудня обстрілювали з гармат, мінометів та реактивних систем залпового вогню "Град" і "Буратіно".
— Два танки приїхали, вони й розстріляли диспетчерську вежу. 37 снарядів всадили. Там наші коректувальники були. Обоє десь метрів із 30 впали на бетон. Танчики почали валити по терміналу, де ми були. А по них наша арта (артилерія. — "ГПУ") аж шість мін відстріляла, — розповідає десантник 29-річний Максим. Прізвища просить не вказувати, його батьки не знають, що добровольцем поїхав в аеропорт. — Один танк ми підбили, другий утік.
О 13.00 бойовики висунули "кіборгам" ультиматум. Погрожували зрівняти із землею, якщо не здадуть новий термінал. Наші бійці попросили допомоги у штабі АТО. До них прислали підкріплення — сімох десантників. Артилерія мовчала. Про це в парламенті заявив позафракційний нардеп Борислав Береза.
— Обеспечил прямую связь спикеру Гройсману с бойцами в аэропорту. Речь, услышанная Владимиром Борисовичем, была полна эмоций, фактов и ненормативной лексики. Но она впечатлила и его, и сидящего рядом с ним Олега Ляшко, — написав Береза на своїй інтернет-сторінці у "Фейсбуці".
Близько 15.00 запрацювала українська артилерія. Напади відбили. Семеро бійців 80-ї аеромобільної бригади поранені.
— В обід до нас приїхала колона на допомогу і ротацію. Скільки — не скажу, але багато, — додає Максим. — Їхали по взльотці під обстрілом, а не через блокпост сєпарський, як до цього було. Поки до нас дісталися, втратили танк і БТР. Але всі живі. Танк підбили, а БТР поламався, то його кинули. Дорогою розгромили групу противника — взяли двох бородатих із документами МВС Чечні.
Впродовж цього часу артилерія бойовиків обстрілювала села Піски й Опитне. Військові, що стоять там, прикривають летовище.
— Такого обстрілу тут ще не було. Сєпари застосовують якусь нову зброю, великого калібру, — розповідає боєць Правого сектора на позивний "Подолянин".
Обстріли припинилися близько 17.00, після того, як артилеристи завдали удару по позиціях ворога. Вогонь по аеропорту вели з різних районів Донецька, заявляють у штабі АТО. Про це також пишуть і місцеві мешканці у соцмережах.
"В 9.30 у нас из-под дома в Калининском районе миномет стрелял. На "газельке" белой стоял. Без номеров. Тент откинули и сделали 10 выстрелов. Ушли. Мы боялись, что прилетит "ответка" прям во двор. Слава Богу, вояки не ответили. Но все равно все попрятались в подвалах", — пише 30-річний Сергій Пайков на сторінці "ВКонтакте".
В боях за Донецький аеропорт знищили 35 терористів, 66 поранені, ще 27 пропали безвісти. Про це повідомляє Олег Ярчук, який підраховує втрати російської армії в боях на Донбасі. Каже, це дані з перехоплених переговорів бойовиків.
В аеропорту були і складніші ситуації, інтенсивніші обстріли, говорить депутат від "Народного фронту" Юрій Береза:
— Просто вчора, нарешті, вперше за вісім місяців (бої за Донецький аеропорт почалися 26 травня 2014 року. — "ГПУ") росіяни влучили у вежу.
Через вчорашні обстріли бойовики перекрили дорогу з Пісків, тому військовим тепер доводиться прориватися до аеропорту з боями.
— Остается дорога через Опытное. Если противник перекроет и этот путь — аэропорт удержать не удастся. Нужно сосредоточить в районе села Пески боеспособную группировку, которая способна осуществить деблокаду аэропорта. Нам необходимо открыть дорогу, которую сейчас контролирует банда Моторолы, — пише журналіст Юрій Бутусов у соцмережі "Фейсбук". — Если противник не откроет проезд в аэропорт — дорогу надо открывать силой.
14 січня обстріли поновились. Українські військові відповідають на вогонь — обмежень на використання артилерії більше немає, кажуть бійці.
— Відколи на територію України в'їхав черговий путінський гумконвой, атаки бойовиків почастішали в рази. Останні чотири дні наші позиції обстрілюють і вдень, і вночі з невеликими переривами. Серед бійців є поранені, згоріли кілька житлових будинків, — розповідає 22-річний Володимир Шередега з полку "Дніпро-1", що базується у селі Піски на Донеччині.
75 артилерійських обстрілів українських позицій зафіксували у штабі АТО за 13 січня. Найбільше стріляли по аеропорту, містах Щастя та Волноваха. Також під обстріли потрапили позиції армії на Бахмутській трасі та під Маріуполем.
Не хочуть домовлятися про полонених
— На активність терористів тисне час, — говорить військовий експерт Костянтин Машовець, 42 роки. Пояснює, чому бойовики активізувалися. — Я не бачу, що вони мають якісь далекоглядні цілі — захоплення Запоріжжя чи Кримського перешийку. Але будуть видавлювати нашу армію з території. Активні бої можуть продовжити навесні.
— Ситуація ускладнюється, бо бойовики хочуть отримати переваги на перемовинах в Астані, — вважає радник Міністра оборони Василь Будик, 42 роки. — Намагаються відсунути наші війська якомога далі від лінії розмежування.
Перемовини щодо заручників та військовополонених перервані. Вони вийшли з усіх переговорів, звинувачують нас у порушенні перемир'я. Це черговий шантаж. Намагаються вибити якісь поступки, визнання терористів як легітимної влади.
Геннадій ГНИП
Коментарі