Напередодні Дня незалежності в центрі Батурина на Чернігівщині археологи знайшли рештки собору Живоначальної Трійці — головної святині гетьманської столиці часів Івана Мазепи. Собор звели ще у 90-х роках XVII століття. Спільна українсько-канадська експедиція шукала його майже 11 років. А знайшли в останній день розкопок 2006 року.
Сьогодні Батурин — селище Бахмацького району Чернігівської області. Колись він був резиденцією гетьманів Лівобережної України, яку 1708 року спалив російський генерал Меншиков.
1994-го в Батурині створили Державний історико-культурний заповідник "Гетьманська столиця". Відтоді українські археологи та вчені зі Славістичного Університету Торонто (Канада) відтворили план зруйнованого міста майже до дрібниць. Не могли натрапити тільки на собор.
— Було майже все, але не було головного, — розповів "ГПУ" 51-річний Володимир Коваленко, співкерівник Батуринської міжнародної українсько-канадської археологічної експедиції. — У Батурині стояло 30 церков, дві з яких були кам"яними. Одна — церква Святого Миколи Чудотворця на міському базарі, на околиці Батурина. Собор Живоначальної Трійці стояв у самому місті. Його, власне, ми й шукали. Останні два роки вже здогадувалися, що рештки фундаменту мають бути десь недалеко. Натрапили на церковне кладовище, отже, поряд мав бути й собор: покійників у давнину ховали поряд із церквами.
Кісток знаходили дедалі більше, а фундаменту все не було. Лише в останній день розкопок у приватному дворі помітили перші камені.
Зараз учені припинили розкопки до наступного року. Тривожаться лише, щоб собор за зиму не пограбували "чорні археологи".
Коментарі