Киянки 9-річні Руслана і Ліза відкопали на пляжі в піску біля села Коблеве Березанського району на Миколаївщині старовинну кам"яну скульптуру слона.
— Ми вже кілька років відпочиваємо в Коблевому в районі молдавських баз, — розповідають дівчата. — Під час відпливу побачили в піску недалеко берега великий камінь. Дорослі йшли повз нього. Їм не до того було. Коли набридло будувати замки з піску, сіли відкопувати камінчик. За півгодини розкопали 30 сантиметрів скульптури. Дорослі почали допомагати нам, коли стало видно, що це не камінь.
Розкопки закінчили ввечері. Скульптура важить 2 т.
— Коли в статуї стало видно ноги, покликали всіх, хто відпочивав на пляжі, — згадує Руслана. — З піску статую витягувало десь 100 чоловік. Ми сиділи збоку, дивилися.
Орендар цієї зони узбережжя — житель Коблевого Андрій Зарічанський, 32 роки. Він повідомив про слона в Березанський музей.
— Фахівці установи дозволили, щоби я залишив слона поряд із місцем знахідки. Ще оформлю документи про передачу скульптури мені в оренду на кілька років. Тепер усі відпочивальники зможуть нею милуватися. Моя дружина — архітектор. Спорудимо надійний постамент.
Археолог, директор науково-дослідного центру "Лукомор"я" 35-річний Кирило Горбенко вважає, що статуя потрапила на узбережжя після аварії судна. Знахідку датує XVI–XVII ст.
— Вона має величезну культурну, історичну, а відтак і матеріальну цінність. Такі речі не можуть перебувати в приватних руках. Швидше за все, дерев"яне судно сіло на мілину біля Коблевого, і його розбило хвилями. Скульптура могла належати генуезцям. На ній є східні орнаменти. Довкола місця її виявлення можуть бути інші предмети того часу. Тому експонат має поповнити музейний фонд України.
Хобот у скульптури відламано.
— Його так і не знайшли. Слон із піднятим хоботом — символ перемоги і торжества, — каже Горбенко. — Але ні орендарі, ні відпочивальники не повинні там нічого рити. Цим варто зайнятися фахівцям. Територію під охорону має взяти служба, яка займається охороною історико-культурної спадщини.
Коментарі