Дві аварії на шахтах сталися у п'ятницю, 29 липня. Перша — у місті Суходільськ Краснодонського району Луганщини о 1.43. На глибині 915 м пролунав вибух. Загинули 26 людей, двох травмувало. О 9.30 у донецькому місті Макіївка на шахті ім. Бажанова впав 65-метровий баштовий копр, що служив для провітрювання й підйому вугілля. Загинули 11 чоловік, ще четверо потрапили в лікарню.
Усередині копра було троє людей. У цеху, на який він упав — 12. Чотирьох відкопали живими. Чоловік лежить у реанімації, ще троє жінок із переломами та струсами у стані середньої тяжкості. Одна з них — машиніст підйому 52-річна Наталія Міленіна впала з висоти 43 м. До ранку 31 липня з-під завалів дістали тіла всіх 11 жертв.
— Это только халатность. Там все давно трещало, ходило ходором и сыпалось. Мы начальству об этом говорили, но им ничего не надо. Два года назад рухнула галерея. По аварийным ступенькам ходить было страшно. Где Толчин? (Станіслав Толчин — генеральний директор державного підприємства "Макіїввугілля", якому належить шахта ім. Бажанова. — ГПУ.) Почему его здесь нет? Не приехал, потому что знает, что виноват, — плаче на похоронах колега та подруга загиблої 46-річної Надії Кулинич.
Жінку ховають мати, чоловік, дорослі дочка й син. Працювала на шахті машиністом конвеєра.
— Мама тільки перший день із відпустки вийшла, — говорить російською 26-річний Олександр Кулинич, син загиблої. — Але я чув, що за день до аварії була комісія й визнала цей підйом аварійним. Чому роботу не зупинили?
Із червоними трояндами до труни підходить донецький губернатор Андрій Шишацький:
— Это не первые похороны в моей жизни, я работал директором завода. Такого не должно быть.
Від імені влади губернатор просить вибачення у родичів, обіцяє допомогу, говорить, що винні будуть знайдені.
— А завжди винен той, кого вбито, — обернувшись до губернатора, каже літня жінка в чорній хустці, мати покійної.
— Тут таке жахливе горе, а нам говорять: збирайте чеки. Сказали, витрати на поховання віднімуть із суми допомоги, — додає Олександр.
За кілька метрів починаються похорони ще одного загиблого 37-річного Дем'яна Зозулі. Біля труни кричать жінки. Медсестри крапають ліки в пластикові склянки. Чергує машина "швидкої".
— Сыночек мой, неужели я тебя родила для того, чтобы убила шахта! Малых детей оставил! — кричить мати.
Обличчя покійного темно-синього кольору. Кажуть, його придавило важким уламком.
— У Дем'яна залишилися 16-річний син та 4-річна дочка, — говорить представник профкому. Називається Георгієм Петровичем.
На похорони Дем'яна Зозулі приїхав заступник губернатора Борис Адамов. Він мовчки стоїть осторонь.
Біля автобуса з написом "Макеевуголь" чоловіки обговорюють автопарк Станіслава Толчина.
— Он путается в ключах своих машин, их у него восемь или даже десять. "Феррари", "ягуар", "бентли" есть, — говорить чоловік.
Андрій Шишацький із міським головою Макіївки Олександром Мальцевим ідуть на панахиду за загиблими у Свято-Георгіївський собор поряд з офісом "Макіїввугілля". Близько 50 працівників підприємства чекають закінчення панахиди біля храму. Кажуть, що начальство наказало йти, не поцікавившись їх віросповіданням.
— Не метан, так обвалення, не обвалення так копер завалився. Не приведи Боже, працювати на наших шахтах, — обговорюють аварію.
Біля шахти ім. Бажанова журналісти 3,5 год. чекають на прем'єр-міністра Миколу Азарова. Навколо та всередині адмінбудівлі чергують понад 50 працівників міліції у формі та охорони — в цивільному. Прес-секретар прем'єра Віталій Лук'яненко просить не ставити запитань:
— Окрім безвідповідальності, іншої причини прем'єр-міністр не бачить, — каже.
Микола Янович з'являється у супроводі міністра енергетики й вугільної промисловості Юрія Бойка. Оглядають місце аварії, йдуть на нараду. Потім підходять до журналістів на 5 хв. Прем'єр називає випадок безпрецедентним. Говорить, що не задоволений звітами технічних фахівців.
— Могли выявить проблему, но не исследовали. Техническое состояние нижней части конструкции было ниже критического — это очевидно, — каже Азаров.
Обіцяє, що шахту відновлять за 16 місяців і зроблять безпечною. Доти всі гірняки з Бажанова працюватимуть на інших шахтах.
До сріблястого "лексуса" Азарова проводжають керівники області, мер Макіївки та керівник "Макіїввугілля" Станіслав Толчин.
Коментарі
12