Між селами Лугове Іллінецького району та Іваньки — Липовецького на Вінниччині є метеоритний кратер. Його діаметр сягає 7 км, а глибина 600–800 м. Учені вважають, що ця астроблема (зоряна рана. — "ГПУ") найбільша та найстаріша в Європі. Метеорит упав 400 млн років тому.
Із райцентру Липовець до кратера можна добратися дорогою до села Іваньки. Нею Тарас Шевченко йшов зі Сквири до Кам"янця-Подільського.
— Довго ця астроблема була засекречена, — спускається в кратер директор Липовецького архіву Олександр Роговий, 50 років. — Найбільший у світі агат, який утворився під час зіткнення метеорита, знайшли тут. Нині він у Берлінському музеї.
Через засекреченість кратер не внесли до реєстру "Семи чудес Вінниччини". Але він є в місцевому реєстрі — "Перлини Поділля".
Гори складаються із багатьох плоских камінців. Вони ніби підігнані один до одного. Каміння нагадує піщаник. Насправді — це граніт, що спікся.
— Тут можна видобувати алмази, — каже заступник голови обласного управління екології 50-річний Іван Українець. — Але вони маленькі, долі міліметра в діаметрі.
Алмази знаходять лише у двох кратерах на Землі. Один з них — на Вінниччині.
— Звідси всі несуть пакети каміння, — витягає з гори спечені камені Роговий. — Їх треба дарувати з побажанням знайти всередині алмази.
Жителі сіл Лугове, Іваньки та Жорнище з картерного каміння зводять будинки та погреби.
— Гарний матеріал, — показує підмурок хати, викладений із таких камінців 50-річний луговчанин Валерій Парубок. — Ні холод, ні тепло не пропускає. Мій дід із цього каменю жорна зробив. Сусіднє село називається Жорнище. У давнину з цього каменю робили жорна й торгували ними.
На гербі села Іваньки зображена гора, що димить.
— Доки Землю не сфотографували з Космосу, всі думали, що цей кратер утворився від виверження вулкана, — говорить Роговий. — Тільки у 1980-х довели, що вирва — космічного походження.
Сам метеорит не знайшли.
— Усі знають, що він є, бо металошукачі показують. А дістати не можуть. Він глибоко лежить, — розповідає директор Вінницького планетарію 65-річна Марія Левченко. — Серед бізнесменів модно замість діамантів вставляти в персні шматочки метеоритів. Вважають, що вони притягують успіх.
Учені припускають, що метеорит мав діаметр 230–300 м. Його частини, які під час падіння відколювалися, люди знаходять в Іллінецькому та Липовецькому районах.
Наступний метеорит впаде 2029-го
Учені вирахували, що 2029 року на Землю впаде астероїд Апофіз, уламок загиблої планети Фаетон. За величиною він приблизно такий, як Іллінецький астероїд. Розмір у діаметрі 300–350 м. У радіусі 78 км після падіння не залишиться нічого живого. Учені оголосили конкурс на кращий проект, який відверне зіткнення. Перша премія — $50 тис., друга — $25 тис.
Коментарі