Турфірми, що пропонують відпочинок у Карпатах, запровадили тури "Гуцульське весілля". Такі відбуваються нечасто. Їх планують на день справжнього весілля. Туристів поселяють у садибах, пропонують відвідати Коломию, Косів, Яремчу, Верховину.
На весіллі гуляють два дні. Треба мати додаткові 150 грн на подарунок молодятам.
24-річні Сергій та Наталя Осипчуки із космацького присілку Горішній Косівського району на своє весілля зібрали 500 гостей.
У п'ятницю в обійсті нареченої прикрашають весільне деревце. Приносять зрізану верхівку сосни з парною кількістю гілок. Молодь чіпляє на неї паперові квіти та стрічки. Оздоблене деревце ставлять на стіл, де сидітимуть молоді.
У суботу вранці наречену вдягають у традиційний гуцульський весільний стрій. Мати заплітає доньці коси. На плечі кладе накидку з товстого сукна з овечої шерсті.
— Нині такі речі не купляють, а беруть напрокат, — каже сусідка Тетяна.
Опівдні зустрічають гостей. Троїсті музики грають гуцульський марш. До церкви наречені їдуть кіньми. Сергій зустрічає Наталю у вишиванці, білих сукняних штанях. Стрічкою прив'язує до зап'ястя руки нареченої сирний калач, прикрашений бісером.
— Він символізує достаток, — пояснює. — Такі калачі не кожний уміє випікати. Лише старі бабусі.
Після церемонії весільну процесію біля хати зустрічають батьки. Частують дітей калачами з медом, посипають їх пшеницею. Сергій намагається упіймати зернятка. За повір'ям, скільки зловить, стільки дітей матиме.
На гулянці в шалаші тамада оголошує "повницю". Гості по черзі обдаровують наречених. Ведучий голосно називає принесену суму.
Наступного дня в обід — повесілля. Молодій знімають вінок і завивають у хустку. Подружжю виносять калач із діркою. Хто відламає більший шмат, буде головний у сім'ї. Молодята одночасно заглядають у дірку.
— Скільки порахуєте гостей, стільки будете мати дітей, — каже батько.
Сергій із Наталею розламують хлібину навпіл, годують одне одного крихтами і запрошують усіх до танцю.
Коментарі