Президент Віктор Янукович у ході Ялтинської європейської стратегії розповів, що звільнення Юлії Тимошенко залежить від неї самої, а також від рішення суду. Водночас, голова комітету Європарламенту у закордоних справах Елмар Брок заявив, що якщо Моніторингова місія Кокса-Квасьнєвського не дасть позитивного звіту 15 жовтня в Європарламенті, у України в питанні про підписання Угоди про асоціацію "буде проблема".
Цілком вірогідно, що скоро ми станемо свідками змін у питанні Тимошенко. Не доводилось сподіватися, що відповідь буде дана саме на Ялтинській зустрічі. Бо якби у Януковича було рішення, то йому було би вигідно оголосити його саме там.
Зрозуміло, що на таких зустрічах озвучується лише рішення, які прийняті попередньо, і воно не приймається в таких умовах. Юрій Луценко наголосив, що вона засуджена по одній справі, де Янукович може застосувати помилування, а по інших справах вона не засуджена, і тому вона досі не винувата. З цього виходить, що технологічно провести це рішення цілком можна. Яка ж буде позиція Януковича — питання відкрите. Очевидно, що його немає.
Те, що Кокс і Квасневський не озвучили остаточних висновків моніторингу, підказує, що існує висока ймовірність дозволу на лікування Тимошенко в Німеччині. Цікаво, що президент Литви дуже чітко сформулювала саме цю тезу, а не якісь загальні вимоги — "звільніть", "виправдайте", "помилуйте" — що теж підкреслює саме можливість лікування. Навколо цієї версії ведуться сьогодні основні переговори.
Акту реабілітації не може бути, акт помилування — реалістичний з юридичної точки зору, але найімовірніше це таки буде виїзд у Німеччину. Кваснєвський сказав, що Тимошенко потрібні не лише операція та лікування, а ще й реабілітація. А це довготривалий період, мова може йти про роки.
Часу дуже мало. Якщо дійсно буде рішення відправити екс-прем'єра на лікування, то це має статися до Вільнюського саміту, навіть до оголошення звіту Кокса-Квасневського, а це - середина жовтня. Влада у нас думає, що може тягнути із цим безкінечно, але якщо вони затягнуть, і в доповіді Кокса-Квасневського буде негативний висновок — підписання Угоди може зависнути у повітрі.
Варто наголосити на тому, що вимоги ЄС змінюються — спочатку повне виправдання, потім вони змістилися в напрямку проведення справедливого суду над Тимошенко, потім перестали ставити під сумнів питання щодо невинуватості її, проте почали вимагати помилування. Сьогодні ж Євросоюз не ставить питання і щодо помилування, мова йде лише про акт гуманізму. Там вона може зробити найкращий подарунок президенту — попросити політичного притулку.
ЄС з самого початку занадто голосно став на захист Тимошенко, тому вже просто не може зняти це питання. Хоч якийсь сигнал має бути. Розумний чоловік Квасневський сказав: "Дайте нам сигнал". Буде сигнал, не важливо вже який, але головне, аби було видно, що є прогрес, і тоді можна очікувати вирішення проблеми.
Цікаво, що наразі в ЄС погіршується ставлення як до Тимошенко, так і до української позиції. Вони не злюбили владу України, але зараз серйозно розчаровані саме опозицією.
Коментарі
24