Матч на Суперкубок України з футболу, що відбувся в Луганську, мав одну не футбольну особливість. Як і минулого року на подібному поєдинку в Полтаві та позаторік під час фіналу Кубка України в Сумах, у Луганську в день гри заборонили продаж спиртного.
Ця практика для нас не нова. Її ефективність довели не лише футбольні баталії, а й інші масові заходи в обласних центрах України, під час проведення яких забороняють торгувати алкоголем. Роблять це не від доброго життя — будь-яке масове зібрання у нас завжди супроводжувалося хуліганством його добряче сп'янілих учасників.
Причина явища проста: щоб забезпечити повні трибуни на матчах у "нейтральних" містах, один або обидва клуби-суперники організовують безкоштовну доставку на гру своїх прихильників. На відміну від тих, хто заздалегідь купує квитки, дістається на поєдинки улюбленої команди власним коштом і випиває при цьому відносно помірно, "організовані" групи підтримки не мислять такої поїздки без надмірного вживання алкоголю.
Заборона продажу пива і горілки у день футболу показала торік свою ефективність і в Сумах, і в Полтаві. Не маючи можливості випити перед грою або "добавити" до випитого дорогою, "організовані" глядачі, так само як і неорганізовані, поводилися на стадіонах згаданих міст набагато стриманіше. Та все одно понапивалися вже по шляху додому.
Проведені в українських містах ігри Євро-2012 засвідчили, що подібній поведінці є альтернатива. Заборона проносити напої в офіційні фан-зони, де продавали тільки пиво, спрацювала — там практично не було п'яних. А на стадіонах, на додачу до дуже суворого контролю на вході, торгували лише безалкогольним пивом, про що завбачливо ніде не повідомляли. Плюс — приклад десятків тисяч іноземців, які, на відміну від наших, цілком спроможні не поєднувати перегляд матчів із пиятикою.
На жаль, приклад Євро-2012 не допоможе найближчим часом зробити українських уболівальників — особливо "виїзних" — якщо не зовсім тверезими, то не дуже захмелілими. І винен у цьому не футбол. Допоки більшість українців не уявляють спільної поїздки будь-куди без спиртного, організаторам вітчизняних футбольних фіналів доведеться зменшувати градус сп'яніння глядачів через заборону продажу алкоголю.
Коментарі