У колишнього бобслеїста Олександра Зубкова тепер нове звання - "олімпійський чемпіон на території Росії". Такого титулу в історії російського спорту ще не було - спасибі російському суду, іронізує Sports.ru.
Доленосну для світового спорту справу розглядав в середу суддя Мосміськсуду Ільнар Басиров.
Видання відновило хронологію, як Зубков знову став великим (хоча б на території Росії):
• на Іграх-2014 у Сочі Олександр Зубков виграв 2 золота - у двійках (з Олексієм Воєводою) і в четвірках (з Воєводою, Дмитром Труненковим і Олексієм Негодайлом);
• 24 листопада 2017-го комісія МОК визнала Зубкова винним у порушенні антидопінгових правил у Сочі (подряпини на його допінг-флаконах, аномальний вміст солі в одній з проб), анулювала його олімпійські результати і позбавила обох медалей;
• 1 лютого 2018-го CAS (Спортивний арбітражний суд) визнав провину Зубкова в порушенні антидопінгових правил, замінивши довічне олімпійське відсторонення баном на одну Олімпіаду;
• 21 листопада 2018-го Мосміськсуд дозволив Зубкову (позов він подав у червні) не визнавати і не виконувати на території Росії рішення CAS щодо його справи проти МОК. А саме - називатися дворазовим олімпійським чемпіоном і не повертати виграні медалі назад до МОК.
Адвокати спортсмена представили в Мосміськсуді аргументацію позамежного рівня, чому сеча їхнього клієнта не могла містити слідів допінгу. Тільки вчитайтеся:
• Зубков - пілот, а значить, від нього не було потрібно жодних серйозних фізичних витрат;
• на пілоті лежить додаткова відповідальність за напрямок бобу і здоров'я тих, що розганяють, а значить, він не має права ризикувати, приймаючи допінг.
Дивно, чому такі вагомі доводи тримали у секреті на процесі в CAS - там би теж були вражені, і все б закінчилося набагато раніше.
"Р-Спорт" повідомив, що "суддя Басиров у рішенні послався на презумпцію невинуватості, визнавши рішення CAS заснованим на домислах в зв'язку з тим, що жоден зі свідків, включаючи доктора Родченкова, не вказав прямо на факт підміни проби, не було доказів підміни".
"Одним рішенням Мосміськсуд, схоже, виступає і проти того, що всі спортивні суперечки розбираються в CAS, і проти тягаря і стандартів доказування, описаних у Всесвітньому антидопінговому кодексі", - дивується рішенням цивільного суду спортивний юрист Дмитро Морозов, який практикує в Канаді.
Таке рішення було важливо лише одній людині - Зубкову. І ось чому.
Рішення про передачу сочинських медалей в бобслеї досі немає - з ним затягує Міжнародна федерація.
Рано чи пізно його доведеться прийняти, але поки швейцарський екіпаж Біта Хефті в двійках і латвійський Оскарс Мелбардіса в четвірках зависли між реальним сріблом, отриманим в Сочі, і віртуальним золотом.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росіяни знову зганьбилися після допінгового скандалу
Зубков це розуміє - скоро його золоті медалі офіційно будуть належати іншим.
Це не проблема з точки зору їхнього зберігання. Наприклад, партнер Зубкова за золотою четвіркою Дмитро Труненков (його провину в Сочі, до речі, CAS визнав недоведеною) повертати медаль не збирався і без рішення суду:
"Поки відібрати її ніхто не пробував, але я чекаю, нехай приїжджають. Ми їх зустрінемо", - говорив Труненков рік тому.
Навряд чи і Зубков побоюється, що до нього завітають люди з МОК за медалями - юридично процедура повернення нагород в олімпійській хартії не прописана. По суті, це добра воля спортсмена - навіть покарати за відмову формально не можуть ні його, ні національний олімпійський комітет.
Ще холодніше інша версія, озвучена Зубковим у позові. Справа точно не в довічної стипендії для олімпійських чемпіонів, яку Олександр знову зможе отримувати легально, і не в подарованому за сочинські перемоги автомобілі Mercedes GL - відбирати його ніхто не збирався.
17 липня 2018-го Зубков був переобраний на посаду президента Федерації бобслею Росії.
Коментарі