неділя, 27 грудня 2020 21:00

Андрій Шевченко зачарував "Мілан" у грі проти "Барселони"

Журнал "Франс Футбол" вирішив не присуджувати цього року "Золотий м'яч" – нагороду найкращому футболісту Європи. Ініціатори вважають, що через пандемію коронавірусу не всі гравці були в рівних умовах.

Згадуємо переможців попередніх років. У 2004 році нагороду нарешті виграв українець Андрій Шевченко.

В історії футболу лише три українських гравці ставали володарями "Золотого м'яча", і всі вони пройшли через "Динамо". Олег Блохін, Ігор Бєланов і Андрій Шевченко були київськими динамівцями. Шева став єдиним з них, хто отримав "ЗМ" після переходу в закордонний клуб. Кращі роки кар'єри зіркового форварда пов'язані з "Міланом", в складі якого він виграв всі можливі трофеї, включаючи "Ballon d'Or". Воістину золотий час для "россонері" і Шевченко - це 2003-й рік. Тоді клуб виграв Лігу чемпіонів, Суперкубок УЄФА і Кубок Італії. Але "Золотий м'яч" український нападник отримав в 2004-му, коли "Мілан" став чемпіоном країни і завоював національний Суперкубок. Українець посів перше місце в бомбардирських перегонах Серії А, а також оформив хет-трик у матчі за Суперкубок. Остання крапля – дубль за збірну проти Туреччини. У підсумку в суперечці за "Золотий м'яч" Шева впевнено випередив двох зірок "Барселони" - Деку і Роналдінью. Шевченко - другий бомбардир в історії "Мілана" і найкращий снайпер міланських дербі в усі часи: в протистояннях "россонері" і "нерадзуррі" він забив 14 м'ячів, перевершивши в тому числі і легендарного Джузеппе Меаццу.

В суперечці за "Золотий м'яч" Шева впевнено випередив двох зірок "Барселони" - Деку і Роналдінью

Андрій Шевченко народився 29 вересня 1976 року в селі Двірківщина під Києвом. У 1979-му сім'я переїхала до столиці, де Андрій пішов в школу і став робити перші кроки у футболі. Шевченко починав грати за команду ЖЕКу, і на одному з дитячих турнірів його помітив тренер дитячо-юнацької спортивної школи київського "Динамо" Олександр Шпаков, запросивши до свого класу. Незважаючи на опір батьків (батько Шевченко був військовим і хотів, щоб син пішов по його стопах), Андрій виявився в школі "біло-блакитних", де і почав свою блискучу кар'єру.

У заняттях Шевченка футболом в 1986-му настала невелика перерва через аварію на Чорнобильській АЕС, проте після повернення додому Андрій знову зайнявся улюбленою справою. У команді "Динамо", складеної з дітей 1976 року, Шевченко в 1990-му став найкращим бомбардиром "Кубка Іана Раша" та отримав в подарунок бутси з рук легендарного валлійця.

  Після матчу "Динамо" разом із партнерами Ващуком і Шовковським. Фото Микола Бочок
Після матчу "Динамо" разом із партнерами Ващуком і Шовковським. Фото Микола Бочок

8 листопада 1994 го Шевченко дебютував в основній команді київського "Динамо", вийшовши на поле в матчі проти донецького "Шахтаря". Граючи в дитинстві в опорній зоні, в дублі "біло-блакитних" Андрій був переведений на позицію форварда. У 93-му він став найкращим снайпером "Динамо-2", так що подальше його залучення до ігор за основу було цілком закономірним. Через три тижні після дебюту в головній команді "біло-блакитних" Шева забив перший гол на вищому рівні, вразивши ворота "Дніпра". Ще через тиждень – дебютний гол "Баварії" в Лізі чемпіонів.

Шевченко ставав чемпіоном України у складі "Динамо" п'ять разів поспіль. У сезоні 1995/96 він забив 16 голів в 31 матчі чемпіонату країни - тоді він вперше заявив про свої бомбардирські якості на дорослому рівні. У сезоні 1997/98 Шева оформив свій перший міжнародний хет-трик, причому в ворота "Барселони". У підсумку Андрія визнали найкращим українським гравцем Ліги чемпіонів. А в сезоні 1998/99 Шева нарешті став найкращим снайпером чемпіонату країни, забивши в матчах ліги 18 м'ячів. До цього моменту нападником, який уже був основним гравцем збірної України, цікавилися кілька зарубіжних клубів.

  Знаменитий "літачок" Шеви. Фото Рейтер
Знаменитий "літачок" Шеви. Фото Рейтер

У 1999-му почався найкращий і найбільш плідний етап в кар'єрі Шевченка - 7 чудових років в "Мілані". Італійці купили молодого нападника за 25 мільйонів доларів. Рахунок голам в Серії А українець відкрив в першому ж турі, вразивши ворота "Лечче". Незабаром Андрій оформив хет-трик у іскрометному матчі проти "Лаціо", що завершився з рахунком 4:4. Ще за тиждень – забив знаменитий гол збірній Росії. За весь сезон нападник забив 24 голи і став найкращим бомбардиром чемпіонату Італії, а коментатори і вболівальники з любов'ю прозвали його "Шева". У наступному сезоні українець знову відзначився 24-ма голами в матчах Серії А, але в суперечці бомбардирів його випередив аргентинець Ернан Креспо, який забив 26. "Мілан" ці роки перебував без трофеїв.

У 1999-му почався найкращий і найбільш плідний етап в кар'єрі Шевченка - 7 чудових років в "Мілані"

Тільки в сезоні 2002/03 "россонері" перервали чорну смугу, вигравши Кубок країни і Лігу чемпіонів. Шевченко пропустив кілька місяців через травму меніска, але блискуче провів кінцівку сезону. Саме Шева забив вирішальний пенальті в післяматчевій серії лігочемпіонського фіналу проти "Ювентуса", а пізніше Андрій став автором єдиного гола у зустрічі за Суперкубок УЄФА з "Порту". У суперечці за "Золотий м'яч" в тому році Шева посів четверте місце.

  В 2004 Шевченко випередив Деку й Роналдінью. Фото рейтер
В 2004 Шевченко випередив Деку й Роналдінью. Фото рейтер

Але через рік українець все ж взяв заповітний трофей. Всі карти склалися так, що саме Шевченка повинні були визнати найкращим футболістом Європи. "Мілан" вперше після успіху в 99-му виграв Серію А, в якій Шевченко за сезон знову забив 24 голи і став найкращим бомбардиром. Крім того, "россонері" завдяки хет-трику українця в ворота "Лаціо" стали володарями Суперкубка Італії. У 2004-му без участі України пройшов чемпіонат Європи в Португалії, на якому блискуче зіграв півзахисник господарів Деку. Виграли континентальне "золото" греки, у яких здорово себе проявили капітан Теодорос Загоракіс і нападник Ангелос Харістеас. Але ніхто з них не зміг перевершити Шевченка.

У 2005-му український нападник міг вдруге виграти з "Міланом" Лігу чемпіонів, але в драматичному стамбульському фіналі "россонері" поступилися "Ліверпулю" в серії пенальті, ведучи по ходу зустрічі 3:0. Для Шевченка ця трагедія була особливою, оскільки саме він не забив вирішальний 11-метровий. Через два роки "Мілан" візьме реванш за цю поразку, але вже без Шевченка.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Недвед не здійснив жодної дитячої мрії

Навесні 2006-го активно ходили чутки про відхід Шевченка з "Мілана". Вболівальники "россонері" на останніх матчах сезону буквально заповнювали трибуни банерами, на яких просили українця залишитися. Але Шевченко в результаті дійсно покинув клуб, пославшись на його фінансові проблеми і заявивши, що йде на це виключно за сімейними обставинами. За 7 років у "Мілані" Шева забив 175 голів і став другим бомбардиром в історії клубу. Перше місце як і раніше займає швед Гуннар Нордаль, на рахунку якого 221 м'яч у футболці "россо-нері".

  Один із небагатьох щасливих моментів у футболці "Челсі". Фото Рейтер
Один із небагатьох щасливих моментів у футболці "Челсі". Фото Рейтер

Новим клубом Шеви став лондонський "Челсі", який виклав за українця без малого 31 млн фунтів. У складі "аристократів" Андрій виграв Кубки Англії і Ліги в сезоні 2006/07, а також Суперкубок країни-2009. Однак стати ключовим гравцем "синіх" Шевченко так і не зміг, і виною тому травми. За перші два сезони форвард переніс дві операції, а на третій і зовсім був відданий в оренду "Мілану". І з яким би захватом вболівальники "россонері" не чекали повернення його улюбленця, вони вже побачили не того Шеву, з яким прощалися двома роками раніше. Українець став гравцем ротації, який був результативним в контрольних матчах, але так і не зміг забити за весь сезон в Серії А. Навесні 2009-го керівництво "Мілана" повідомило про те, що не збирається продовжувати оренду футболіста і викуповувати його. Шевченко на літо повернувся в "Челсі", куди перебрався і екс-тренер "Мілана" Карло Анчелотті. Італієць відверто заявив нападаючому, що не бачить його в складі на матчі Ліги чемпіонів, і тоді Шева ухвалив рішення повернутися додому - до Києва.

Шева відзначився переможним дублем у ворота шведів

Шевченко зустріли на батьківщині з величезним захопленням. На перший матч "Динамо" з його участю зібрався повний стадіон. Будучи вже ветераном, Шевченко не загубився в рядах "біло-блакитних" і зміг провести на фініші кар'єри три досить непоганих сезони. Кияни в ці роки незмінно програвали боротьбу за чемпіонство, зате в 2011-му взяли Суперкубок України. Крім того, Шевченко справно забивав в лігочемпіонських матчах. А на Євро-2012, матчі якого проводили Україна і Польща, Шева, капітан своєї збірної, відзначився переможним дублем у ворота шведів. Правда, через травму коліна Андрій не зміг повноцінно відіграти на турнірі, а наша команда не зуміла вийти з групи.

Після Євро-2012 Шевченко оголосив про завершення кар'єри і спробував зайнятися політикою. Однак його партія не пройшла в парламент, і зірковий форвард вирішив повернутися до футболу, вступивши на тренерські курси. Незважаючи на те, що йому протягом кількох років пропонували роботу і в збірній України, і в різних клубах, Шева відмовлявся, посилаючись на навчання. Тільки завершивши його і отримавши ліцензію PRO, Шевченко почав працювати, очоливши збірну України. На Кубок світу-2018 наша команда не відібралася, зате кваліфікацію Євро-2020, який перетворився на Євро-2021, подолала блискуче, посівши перше місце в групі.

Зараз ви читаєте новину «Андрій Шевченко зачарував "Мілан" у грі проти "Барселони"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 4166
Голосування Чи підтримуєте те, що українські спортсмени зі зброєю захищають нашу країну від вторгнення РФ?
  • Так. Це - громадянський обов'язок, а частина з них ще й представляє клуби ЗСУ
  • Не зовсім. Вони мають прославляти Україну на спортивних аренах і закликати світ підтримувати нашу країну
  • Усі методи хороші. Головне - не бути псевдопатріотами, як Тимощук
Переглянути