середа, 27 грудня 2023 19:15

Бздюлєва, Дурунда, Стервоєдова: для чого українцям давали лайливі прізвища

Бздюлєва, Дурунда, Стервоєдова: для чого українцям давали лайливі прізвища
Етнологи пояснили, коли в Україні з'явились прізвища і чому деякі схожі на матюки Фото: telegraf

Прізвища в Україні з'явилися відносно недавно. Раніше людина мала лише ім'я.

Основна частина населення України отримала прізвища після того, як у 17 столітті київський митрополит Петро Могила доручив парафіяльним священникам вести метрики народжених, одружених, померлих. Тоді виникла масова потреба в прізвищах та самі прізвища, пише tsn.

Прізвища утворювалися по-різному — є велика група прізвищ, що вказують на місце проживання та національність його власника, як то Москаленко, Бойко, Волинець, Загребельний. Прізвища давали та за тією посадою, яку вона обіймала, або ж за справою, якою займалася.

За родом діяльності отримували не лише звичайні прізвища як то Столяр, Бондар тощо. Деякі прізвища, що стосуються роду діяльності, мають жартівливий характер. Теслю, наприклад, називали Дубогризенком, мельника — Мукосієнком, шевця - Тягнишкірою.

Є в Україні носії прізвищ, які звучать як лайка. Вони походять від прізвиськ, які звучать як матюки. Про це розповів генеалогічний ресурс "Рідні".

Зокрема, йдеться про такі прізвища:

"Бісовський,

Шмаровоз,

Дуракова,

Стервоєдова,

Срайчук,

Йолопенко,

Хуессу,

Дурунда,

Піструїл,

Бздюлєва,

Стервоєдова".

Ці прізвища досить рідкісні та зазвичай локальні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Хохол" і "кацап": звідки взялися ці слова і що насправді означають

Так, наприклад, згідно з ресурсом "Рідні" прізвище Шмаровоз в Україні налічує 363 носії в Україні. За поширенням займає 13605 місце. Найчастіше зустрічається на Сіверщині (Чернігівська область). А прізвище Бісовський налічує всього лише 30 носіїв. За поширенням посідає 110 324 місце і найчастіше зустрічається на Галичині.

Для чого в давнину давали образливі прізвища

Українська етнологиня та релігієзнавець Галина Лозко розповідає, чому українці могли колись отримати образливі прізвища.

По-перше, в давнину вірили, що негарні прізвища можуть виконувати роль оберега, захищати від ударів долі та відлякувати неприємності.

Друга причина полягає в тому, що в давнину дітям могли давати негативне ім'я або прізвисько. При досягненні людиною повноліття його змінювали на доросле, нове, що відповідало тому, як він себе проявив та поводив. Але якщо людина ні в чому себе не проявила, її дитяче образливе прізвисько могло залишитися з нею на все життя.

У багатьох українців у свідоцтві про народження або паспорті записано не правильно по батькові.Зокрема йдеться про "ІгорЕвич". Філологиня Ольга Васильєва сказала, як правильно говорити та писати по батькові.

"Ігоре, Ігору, Ігора, Ігорович" — тепер помилки. Жодної варіантності. Правильно казати і писати тільки так: "Ігорю, Ігоря, Ігорьович". А не ІгорЕвич за російською орфограмою.

Зараз ви читаєте новину «Бздюлєва, Дурунда, Стервоєдова: для чого українцям давали лайливі прізвища». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути