В українській мові чимало виразів, які вживаємо ледь не щодня, але рідко замислюємося над їхнім глибинним змістом. Одним із таких є "розставити крапки над і".
Що саме означає ця фраза та коли її доречно використовувати розповіли на сторінці в Instagram портал Movyty.
"Колись літера "і", що позначає відповідний звук, спочатку не мала крапки над собою, а була просто вертикальним штрихом. Коли європейські середньовічні писці почали з'єднувати літери в рукописних текстах між собою, цей штрих почав губитися серед інших з'єднувальних елементів, тому, аби якось виділяти, над ним почали ставити крапку", - розповіла літературна редакторка, філологиня, кандидатка наук Ольга Дубчак у своїй книзі "Чути українською".
Вона додала, що крапки над усіма штрихами проставляли вже після того, як текст було дописано до кінця - звідси й з'явився вислів "розставити крапки над і", що означає завершену, доведену до кінця роботу.
Вважається, що цей фразеологізм прийшов до нас з французької мови.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чим замінити слово-паразит "короче": 10 варіантів українською
Значення фразеологізму
Поставити крапку (всі крапки) над і - завершувати, закінчувати що-небудь, остаточно вирішувати щось.
Приклад: "Тож думаю, прийшов час розставити крапки над "і" і водночас поставити, чи то пак нагадати спільності про те, що уникнення розв'язання проблем лише спричиняють їх накопичення" (ЗМІ)
Поставити крапку (всі крапки) над і - з'ясовувати все остаточно, до кінця.
Приклад: "Поговорити було про що. І то негайно, зараз, щоб поставити всі крапки над і" (В. Кучер).
Слово "листопад" часто стає причиною суперечок серед українців через правильний наголос. Одні кажуть - листОпад, інші - ставлять наголос на останній склад - листопАд, бо так звучить природніше.
Правильний наголос у слові "листопад" в українській мові - на останньому складі (листопАд). Розповімо, чому саме так і як уникнути помилок у вимові.
Коментарі