Художниця- "пластунка" Наталія Серветник сьогодні відкрила виставку своїх картин за мотивами життя українських повстанців. Жінка почала малювати серію ще у лютому – на прохання міської влади Рівного, щоб ознайомити школярів з національною історією.
Копії усіх картин щомісяця виставляли у соціальній мережі та розсилали по місцевих школах для проекту "12 історій про УПА" - до 70-річчя утворення Української повстанської армії, яке відзначатимуть 14 жовтня.
Картини художниці були підказками. А вже до них усі бажаючі могли написати твір у прозі чи віршах в форматі листка А4. Учасники конкурсу описували сімейні історії або придумували свої.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гузар: УПА боролася за права людини
Ім'я та прізвище авторки картин тримали в таємниці до самого завершення конкурсу. І тільки сьогодні 12 жовтня Наталію Серветник представили публіці у галереї Євро-Арт.
"Усі сюжети я брала з голови – надихали давні історії, старі фотокартки. Люблю розглядати повоєнні альбоми, бо вдивляюся людям в очі. Уявляю собі, якими вони могли би бути – характер, їхніх братів і сестер, коханих.
Одні картини мені писалися легко, буквально за 2 дні. Інші довго обдумувала, - розповідає авторка. – Скажімо, дівчинка у "Зв'язковій" – то моя близька родичка Ольга з Тернопільщини. Маленьку Ольгу часто брала з собою до лісу односельчанка Олена - справжня зв'язкова повстанців. Дівчинка була її прикриттям, бо Олена потай носила в криївку зброю та їжу. Жінка йшла з корзиною повною гранат, а Оля в разі перевірки мусила казати, що вони йдуть провідати "цьоцю" в сусіднє село. Олена лишалася в лісі, а Оля верталася додому сама. Такою я її і зобразила".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тема УПА не розколює суспільство. Цим займається антиукраїнське лоббі - Кириленко
На одній з інших картин замріяний студент у повстанській формі сидить в лісі над книгою.
"Я собі уявила таким мого коханого чоловіка Сашка, - зізнається Наталка Серветник. – Він у мене за освітою фізик, вивчає торсіонні поля – якісь високі матерії, які неможливо помацати руками. Подумалося, що якби Сашко народився у ті роки, то став би повстанцем. Але він би все одно сподівався зробити якесь велике відкриття в науці.
У нас із Сашком троє діток, навчаємо їх любити Україну. Для мене це слово означає не традиційні сало і шаровари, а щось дуже близьке - це моя сім'я, мої друзі, Великодні свята".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Біля Українського дому розкажуть про УПА
Картини художниці написані олійною фарбою. Мають невеликий розмір – 22,5 х 22,8 см.
"Передусім ми хотіли зацікавити молодь цим періодом нашої історії. Але на конкурс "12 історій про УПА" надіслали сотні творів – і їх радо писали не тільки учні, але і їхні батьки, вчителі, бібліотекарі, якісь старші люди. - розповідає ініціатор проекту заступниця міського голови Рівного Галина Кульчинська. - Наша експертна комісія прочитала їх усі - з них обрали 12 найкращих, які і стануть підписами-доповненням до картин. Результат можна буде побачити уже в неділю на великій виставці на майдані Незалежності".
12 картин Наталії Серветник увійдуть до настінного календаря на наступний рік. Перші примірники надрукують ще сьогодні до вечора.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Не може бути, щоб в літературі про УПА був один роман" - Капранови
Нагадаємо, народний депутат Вадим Колесніченко вимагав від Генеральної прокуратури перевірити законність рівненського проекту "12 історій про УПА". Нардеп назвав його "героїзацією посібників фашизму". У відповідь рівненські чиновники обіцяють цієї неділі надіслати Колесніченку календар та футболку із символікою УПА.
Коментарі
5