Неподалік від міста Крістіансанн, що в південній частині країни, знайдено поселення віком 5 500 років. Зазвичай населені пункти кам'яного століття зберігаються дуже погано, але цей залишився у прекрасному стані завдяки тому, що був похований під метровим шаром піску.
Першим ділом на розташованому в 80 м від берега мисі, утвореному річкою Топдальсельвой і Північним морем, співробітники Музею культурної історії при Університеті Осло наткнулися на щось нагадувало фортечний вал. 30-метрова стіна побудована з піску, змішаного з глиною і мулом. Вчені вважають, що цю масу накидали на дерев'яну основу.
Частина будівлі, яка тягнеться далеко за межі розкопу, виготовлена з великих каменів. По всій видимості, їх возили здалеку.
Виявлена величезна кількість черепків чашоподібних посудин, багато з яких можна відновити. Вони багато прикрашені, переважно - відбитками мотузок. Все це дозволило віднести поселення до пізньонеолітичної культурі воронкоподібних кубків, поширеної на півночі Європи в 4000-2700 роках до н. е.
Саме поселення існувало в 4000-3600 роках до н. е.. Воно було сезонним. Очевидно, що люди залишали тут свій посуд з наміром пізніше ним скористатися, але сталася якась катастрофа. Швидше за все, поселення було затоплено і покрито наносами сусідньої річки. Є свідчення на користь того, що цей процес виявився дуже швидким. З тих пір люди тут не жили.
Поселення займало кілька тисяч квадратних метрів. Розкопано поки тільки п'ятсот. Оскільки мул і глина добре зберігають деревину, є надія докопатися до дуже цінних артефактів.
Нагадаємо, раніше археологи з Каїрського університету виявили в районі Саккари поблизу Каїра гробницю давньоєгипетського сановника Птахмеса. Птахмес, чия гробниця вважалася загубленою, служив фараонам XIX династії, яка правила Єгиптом з 1320 по 1200 роки до нашої ери.
За матеріалами Компьюлента, Gazeta.ua
Коментарі
1