Минулого тижня в історико-культурному комплексі "Замок Радомисль", що в Житомирській обл, відкрили паперову фабрику. В ній папір виготовлятимуть ручним способом за технологією 17 століття.
"Саме на цьому місці архімандрит Києво-Печерської лаври Єлисей Плетенецький заснував першу в центральній Україні фабрику з виробництва паперу з коноплі, льону і кропиви. Все це замочували, а потім кип'ятили. Через 2 місяці цю масу вручну перебивали на спеціальних машинах. Готову пульпу виливали у форми, під пресом вичавлювали зайву рідину і просушували", - розповів кореспонденту Gazeta.ua директор музею Віктор Москалець.
"Готовий папір сплавляли Микою, Тетеревом і Дніпром до лаври. 1616 року на радомишльському папері надрукували першу книгу Києво-Печерської лаври – "Часослов". Через 80 років папірня була зруйнована. Через 300 років ми її відновили", - додав він.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мозаїку викладають із золотом і стразами
На церемонію відкриття завітав заступниця міністра культури Олександра Губініна, генеральний директор Києво-Печерського заповідника Любомир Михайлина, Директор музею Трипілля Олександр Поліщук, академік Микола Жулинський, директор музею Івана Гончара Петро Гончар та художник Анатолій Гайдамака.
"Папір, виготовлений на цій папірні, був міцним і довговічним, він міг зберігатися століттями. Для того, щоб папір не псували комахи, в паперову сировину додавали лушпиння цибулі, часнику і пелюстки васильків", - розповів Віктор Москалець.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сумки плетуть із рекламних листівок
З початку грудня всі відвідувачі історико-культурного комплексу можуть спостерігати за виготовленням паперу старовинним способом. В майбутньому за допомогою друкарського верстату на щойно виготовлений папір можна буде наносити текст.
"Ми плануємо в цій майстерні поставити типографський станок. На ньому кожен бажаючий зможе самостійно виготовити папір, а потім ще і надрукувати на ньому молитву. Це буде цікаво не лише дітям, а й дорослим. Аркуш, виготовлений за старовиною технологією , здатен зберігатися століттями. Він цілком може стати вашою сімейною реліквією", - сказав Віктор Москалець.
Коментарі