Середа, 13 жовтня 2010 15:25

На Марсі знайшли гігантську долину довжиною 4 тис. км

На Марсі знайшли гігантську долину довжиною 4 тис. км

За допомогою камери HRSC, встановленої на борту космічного зонда Mars Express, астрономи отримали унікальні фотографії каньйону в долині Valles Marineris.

Глибина каньйону, що розташований на розломі тектонічних плит, виявилася рівною майже 9 кілометрам. У давнину він був заповнений водою.

Знімки каньйону, який має довжину в 4 тисячі кілометрів, були зроблені спеціальної тривимірної камерою HRSC, встановленої на борту космічного зонду Mars Express. Зйомка велася з висоти в 450 кілометрів.

Нагадаємо, космічний апарат Mars Express, запущений до червоної планети Європейським космічним агентством (ESA) і NASA, з 2003 року працює на орбіті Марса.

Отримані знімки були оброблені в Німецькому центрі повітряних та космічних польотів (DLR). Згідно з першими висновками, древній каньйон кілька мільярдів років тому, ймовірно, був заповнений водою.

Астрономам вдалося знайти залишки відкладень гіпсу і кізеріту в каньйоні. Все це свідчить на користь вже доведеного припущення про те, що раніше Марс мав атмосферу, а частина його поверхні перебувала під водою.

Американське космічне агентство NASA має намір в 2013 році відправити на червону планету спеціальний космічний апарат місії Maven (Mars Atmosphere and Volatile Evolution), який буде досліджувати ранні етапи історії цієї планети. Зокрема, завдяки йому вчені хочуть отримати відповідь на питання, чому і яким чином сусідка Землі втратила свою атмосферу і яким був Марс кілька мільярдів років тому. Вартість цього проекту становить 438 млн доларів.

Нагадаємо, як раніше повідомлялося, американські астрономи з Університету Колорадо підрахували, що на Марсі 3,5 мільярда років тому існував величезний океан, який займав до 36 відсотків території червоної планети. Тоді на Марсі цілком могло існувати життя.

Про існування води на Марсі в давнину астрономи підозрювали ще з XIX століття. Американські марсоходи Phoenix і Opportunity в 2004 - 2008 роках відкрили на Марсі явні сліди існування на цій планеті великих водних просторів. У 2008 році це було доведено шляхом аналізу проб марсіанського грунту, під яким був знайдений шар льоду. Тоді ж були отримані знімки, що показують обриси стародавніх річкових проток і морів.

У 2009 році дослідники Вей Луо з Північного університету Іллінойсу (США) і Томас Стефінскі з Інституту Місяця і планет склали теоретичну карту марсіанської поверхні, на якій вони зобразили велике море у північній півкулі планети. У початку червня 2010 року астрономи NASA встановили, що на рівнині Еллада на Марсі існувало море діаметром понад 2000 кілометрів і глибиною 8 кілометрів.

За матеріалами Inright

Зараз ви читаєте новину «На Марсі знайшли гігантську долину довжиною 4 тис. км». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 68
Голосування Хто нині найсильніший український футболіст?
  • 1) Олександр Зінченко
  • 2) Тарас Степаненко
  • 3) Андрій Ярмоленко
  • 4) Роман Яремчук
  • 5) Віктор Циганков
  • 6) Руслан Малиновський
  • 7) Марлос
Переглянути
Погода