Незабаром може початися зовсім новий етап вивчення Марса. На допомогу всюдиходам прийде авіація у вигляді "Повітряного дослідника навколишнього середовища регіонального масштабу" (Aerial Regional-Scale Environment Surveyor, ARES).
Проект розробляється у НАСА, керує ним Джоел Левін.
"Існує цілий клас вимірювань, які можна виконати лише за допомогою літальних апаратів. По-перше, вимірювальний прилад повинен розташовуватися в декількох кілометрах над поверхнею планети. По-друге, він має пеербувати там якийсь час, причому в русі", - підкреслив Левін.
Основна мета безпілотника майбутнього полягає в пошуку в атмосфері Марса речовин і слідів хімічних реакцій. А саме газів, які можуть свідчити про наявність біологічної активності: метану, аміаку, закису азоту. Оскільки ці сполуки є короткоживучими, вони не накопичуються в атмосфері в таких кількостях, щоб їх помітив зонд. Через них треба пролетіти.
У дрона є і ще одна очевидна перевага. Йому не важко подолати пересічену місцевість - гори, вулкани, глибокі долини і каньйони. Наприклад, в південній півкулі Марса є район, поритий ударними кратерами настільки, що всюдиходу туди шлях закритий.
Ідеєю відправки літального робота на Марс Джоел Левін загорівся близько десяти років тому. Все почалося із запитань до авіаінженерів з розпитуваннями, чи зможе літак літати в атмосфері Марса. Сьогодні прототипи ARES вже проходять випробування в аеродинамічній трубі Дослідницького центру Ленглі.
Безпілотник планується запустити на ракеті "Дельта-4". На Червону планету він прибуде через дев'ять місяців, пише Компьюлента.
За 12 годин до виходу на марсіанську орбіту космічний корабель викине модуль AeroShell, який допоможе Дрону не згоріти в щільних шарах атмосфери. Приблизно в 30 км над поверхнею ARES покине захисну оболонку, розгорне крила і включить реактивні двигуни. Його політ почнеться в 1,5 км над планетою.
Літак буде працювати на ракетному паливі. Коли воно закінчиться, ARES сяде на Марс і продовжить функціонувати як стаціонарна лабораторія.
Джоел Левін вважає, що це важливий проміжний крок до доставки на Марс людини. До першого польоту, втім, ще далеко - близько п'яти років.
Коментарі