Унікальний випадок стався в США. 55-річний чоловік був оголошений мертвим після зупинки серця і через кілька хвилин мав стати донором органів, але раптом почав виявляти ознаки життя.
"Коли його перекладали на операційний стіл, анестезіолог зауважив, що він кашляє", - розповів невролог Адам Уебб з Університету Еморі, який, власне, і визнав пацієнта мертвим.
З'ясувалося, що в чоловіка відновилось не лише дихання, але й рефлекси рогівки, тобто мозок продовжував функціонувати. Донор все ж помер, але цей випадок з новою силою розпалив дебати про принципи визначення смерті мозку.
Мова йде про так звану терапевтичну гіпотермію, якої зазнав пацієнт Уебба, - охолодження тіла до 33 градусів за Цельсієм, щоб мінімізувати пошкодження тканин і клітин головного мозку в результаті кисневого голодування після зупинки серця.
З 2002 року цим методом користується все більше лікарень. Це допомагає врятувати життя, але ускладнює визначення смерті мозку. Крім того, важко спрогнозувати, чи зможе пацієнт вийти з коми.
Коментарі