Орангутани, що мешкають на острові Калімантан на Малайському архіпелазі, уміють виготовляти подібність музичних інструментів з листя дерев, з їхньою допомогою змінюють тембр власного голосу, щоб попереджати родичів про небезпеку або відлякувати ворогів, з"ясували учені.
Не дивлячись на те, що використання підручних предметів вже було виявлене серед цілої низки тварин, причому не тільки у приматів, але навіть у птахів, це перший приклад подібного використання пристосувань для спілкування усередині популяції, упевнені учені. Результати їхнього дослідження опубліковані в журналі Proceedings of the Royal Society B.
Орангутани використовують спеціальний звук, що ученими називається "міцний поцілунок": для нього треба зібрати губи в трубочку і зробити різкий вдих. Цей звук мавпи видають, коли відчувають наближення небезпеки - змії, леопарда, тигра або людини. Існує декілька різновидів цього звуку - іноді видаючи "міцний поцілунок", мавпи прикривають рот рукою, а у деяких випадках в хід йде пучок зірваного з дерева листя, який тварини підносять до рота.
Автори статті вважають, що це дозволяє мавпам змінити тембр звуку, знизивши його звукові частоти. Такий звук може належати тварині набагато більших розмірів, ніж є насправді. Це, на думку учених, може відлякати хижака.
Учені давно помітили, що чим більше розміри конкретної особини орангутана, тим нижче тембр видаваних нею звуків, тому гіпотеза про те, що використання листя або власної долоні допомагає імітувати звуки, властиві великим орангутангам, - основна версія, висловлена авторами дослідження.
Підкріплюється вона ще і тією обставиною, що в умовах чагарників в джунглях, де мешкають орангутани, хижак навряд чи може побачити мавпу і вже тим більше достовірно оцінити її розміри. Працює ця стратегія насправді чи ні - ученим поки невідомо.
"Спостереження атаки хижака на орангутанів або хоча б його присутність в безпосередній близькості від мавп в умовах дикої природи - надзвичайна рідкість", - пояснила дослідник з Утрехтського університету в Нідерландах, один з авторів статті Маделейн Хардус.
Хардус вважає, що використання листя для зміни тембру голосу відображає якісь зачатки культури серед мавп, оскільки цей спосіб видавати звуки, на відміну від звичайного "міцного поцілунку", учені спостерігали лише в декількох популяціях тварин. "Через десятиліття спостережень і досліджень мавпи продовжують підносити сюрпризи, і я не здивуюся, якщо ми виявимо й інші ознаки культури серед приматів", - вважає дослідник, повідомляє NEWSru.com.
Коментарі