Цю криза люди переживають десь у 40-45 років: вона полягає в переоцінці всього, що було досягнуто в житті до цього часу. Людина нерідко відкидає або руйнує те, чого добивалася роками, у що вкладала немало сил. Або людина починає гостро переживати свою неспроможність: як правило, в сорок років усвідомлюється розбіжність між мріями, життєвими цілями людини і її реальним становищем.
Гострота цієї кризи залежить від декількох чинників. Люди амбітні, з високим рівнем домагань переживають кризу середини життя гостріше ніж інші. Але найважливіше те, як людина пережила попередню кризу - тридцятиліття. Багато хто намагається перенести психологію фази молодості через поріг зрілості - і саме це служить причиною неврозів. Адже приблизно у сорок років фізичних сил меньшає, відчувається зниження життєвої енергії, зменшення сексуальної привабливості.
Міняються соціальні ролі: якщо до певного моменту людина (при всій своїй самостійності) усвідомлювала себе дитиною своїх батьків, то в цей час батьки або помирають, або стають безпорадними.
Приходить усвідомлення того, що власне життя проходить: життя перестало видавати кредити на майбутнє. Комусь важко усвідомлювати, що всі вершини все одно не підкорити. Інші страждають від страху не проявити себе в чомусь важливому, залишитися нереалізованими, вважають, що життя дає їм останній шанс: саме під час кризи середини життя люди наважуються на несподівані вчинки.
Успішне розв"язання кризи означає перехід до зрілості, до певної життєвої мудрості. У людини формуються прагнення до продуктивності, до турботи про наступне покоління, думки про свій внесок в те, що відбувається на землі.
Якщо кризу не вдається подолати, відбувається застій, з"являється відчуття спустошення. Людина може навіть повірити, що зростання і розвиток припинилися, і уявляти решту життя як суцільну чорну полосу.
Чоловіки.
Шлях розвитку чоловіка до 40 років залежить від його мотивації. Існує 4 основних моделі поведінки, які чоловіки наслідують при переживанні кризи 40-річчя.
Чоловік, що реалізувався, проходить кризу 40-річчя практично непомітно, оскільки більшість його бажань і потреб вже втілилися в життя.
Псевдореалізований чоловік зовні справляється зі своїми проблемами і вдає, що все, що відбувається, його задовольняє або знаходиться під його контролем. Насправді він відчуває, що втратив курс, зайшов у безвихідь, або що йому все остогидло.
Розгублений чоловік. Йому здається, що весь його світ рушиться. З одного боку, він не може відповідати вимогам, що стоять перед ним, а з іншого - його власні потреби також залишаються незадоволеними. Для одних чоловіків ця криза може бути тимчасовим періодом невдач, а для інших - стати початком безперервного падіння.
Знедолений. Такий чоловік був нещасливим або ігнорувався іншими більшу частину свого життя. Зазвичай він не здатен справитися зі своїми кризовими проблемами.
Успішне розв"язання кризи сорокаріччя зазвичай включає переформулювання ідей в рамках реалістичнішої і стриманішої точки зору, а також усвідомлення обмеженості часу життя кожної людини. Посилюється тенденція задовольнятися тим, що є і менше думати про речі, яких швидше за все ніколи не вдасться досягти.
Жінки.
Криза середини життя у жінок має свої особливості. Зміни у життєвих цілях і цінностях у жінок пов"язані найчастішим з сімейним циклом і з етапами професійного шляху, а не з віковими змінами. Жінка, яка відкладає народження дитини до 40 років, часто робить це для того, щоб досягти успіху в кар"єрі. Навпаки, жінка, яка рано створила сім"ю, і має вже фактично дорослих дітей, отримує вільний час, щоб займатися собою, своїм самовдосконаленням в особистому і професійному плані.
Втім, вікові зміни впливають на жінок сильніше, ніж на чоловіків: жінки емоційніше реагують на фізичне старіння - тому збереження зовнішньої привабливості і підтримка фізичної форми є величезною потребою жінок після 40.
Кризи середини життя (як, втім, і інші вікові кризи) супроводжуються депресивними переживаннями. Це може виражатись зниженням інтересу до всіх подій, апатією, відсутністю енергії. Часто зустрічаються переживання з приводу власної нікчемності, безпорадності. Особливе місце займає тривога з приводу власного майбутнього, яка часто маскується тривогою за дітей або навіть за країну в цілому. Природньо, що проекція кризи на своє оточення призводить до спроб змінити саме оточення: роботу, країну, сім"ю.
Деякі жінки в цей період заповнюють внутрішню порожнечу народженням ще однієї дитини.
Новий злет
Криза середини життя легко може стати плацдармом для нового злету, так званого другого піку життєвої активності. Саме вона сприяла становленню багатьох великих людей. Гоген почав кар"єру художника в 39 років, після того, як покинув свою роботу в банці. Для Гете подорож по Італії, що відбулась між 37 і 39 роками, повністю змінила стан душі, що позначилося і на його творах. Мікеланджело в критичному віці змінив стиль і якість своїх робіт. Відомо багато таких прикладів - одні з науки або підприємництва йдуть в політику, інші починають займатися добродійністю, треті мистецтвом і так далі
Проте не обов"язково кардинальним чином міняти своє життя - можна продовжувати йти своїм шляхом. Але при цьому оцінити прожиті роки, зрозуміти, що потрібно, а що ні, прийняти і усвідомити свій колишній шлях і продовжувати краще з вже досягнутого. Людина мусить свідомо перейти в інше вікове покоління, визнати, що існують об"єктивні фізичні вікові обмеження, що частина можливостей втрачена назавжди, багато чого ніколи не повернути і багато чого вже ніколи не зробити. І до цього "ніколи" ставитися як до суворої, але реальності. Проте при цьому важливо не втратити і того цінного, що є в сьогоденні, у тому числі і свої вікові переваги: ти багато чого досяг, багато знаєш і вмієш і ще багато чого можеш.
За матеріалами medportal
Коментарі