середа, 29 квітня 2009 15:30

Сновидіння готує людину до майбутнього

Сновидіння готує людину до майбутнього

Нову теорію, що трактує сновидіння як спосіб підготовки до можливих складних ситуацій в майбутньому, висунув професор Алан Хобсон (Allan Hobson), провідний психіатр Гарвардського університету (Harvard University), США.

Про доповідь, яку він прочитав недавно в університеті Роухемптон (Roehampton University) в Лондоні, Великобританія, розповідає Daily Telegraph.

Існує безліч теорій, що намагаються пояснити природу сновидінь. Деякі бачать в них лише безглуздий набір образів, інші - реакцію на події минулого дня або, у згоді з батьком психоаналізу Зігмундом Фройдом, процес, в ході якого ми прагнемо вирішити конфлікти, що виникли в нашому минулому.

Професор Хобсон, хто першим звернув особливу увагу на фазу швидкого сну (фазу сну, під час якої ми і бачимо майже всі наші сни і яка є найближчою до неспання), розглядає сновидіння з протилежної точки зору: згідно з його моделлю, що отримала назву "протосвідомість" (protoconsciousness), сни - це зовсім не плід нашої підсвідомості, а цілком свідомий процес, не спосіб вирішити невирішені проблеми минулого, а підготовка до дня прийдешнього, свого роду генеральна репетиція.

Більшість наших снів, говорить він, це сни погані, повні страху і злості. Нерідко уві сні ми виявляємося в ситуаціях, коли успіх обернувся до нас спиною: наприклад, ви спізнюєтеся на роботу і до сих пір у піжамі. Уві сні програються найгірші з можливих сценаріїв, що дає нам можливість відпрацювати прийоми виживання в екстремальних ситуаціях в безпечній обстановці, підготувавшись таким чином до найрізноманітніших складнощів реального світу.

Сновидіння виникають, коли наш розум усвідомлює мозкову активність, що відбувається в стані сну. Дослідження нейробіологів говорять про те, що сни є швидше особливим різновидом свідомості, а не способом прояву підсвідомості.

З гіпотези Хобсона про "протосвідомість" витікає, що трактування Фройдом ролі підсвідомості і особливо його ідеї про роль сновидінь абсолютно необґрунтовані. Сновидіння не можуть повідомити нічого, чого не можна було б зрозуміти в стані неспання.

Нова теорія, безумовно, схвилює психоаналітиків, які використовують "аналіз сновидінь" для того, щоб відшукати приховані конфлікти і таким чином вилікувати душевні недуги. Проте, як би не поставилися до цієї теорії учені, які дотримуються різних точок зору, вона напевно принесе позитивні практичні результати в справі лікування психічних розладів: вивчаючи психологічні і психічні аспекти сновидінь, ми можемо краще зрозуміти природу свідомості і того, що і як може йому пошкодити.

Суть сну і сновидінь багато століть цікавила філософів і психологів. Залежно від своїх переконань вони розуміли сон або як містичний стан, або як специфічну роботу мозку.

За матеріалом Вокруг Света

Зараз ви читаєте новину «Сновидіння готує людину до майбутнього». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

3

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути