Слони здатні вирішувати завдання без розкачки, проб і помилок - миттєво схоплюючи ситуацію та пропонуючи єдиний дієвий спосіб.
І без того розумні й обдаровані слони піднялися ще на одну сходинку. Експерименти американських зоологів показали, що слонам властиве натхнення (або осяяння), яке сходить на нас, коли ми миттєво знаходимо спосіб вирішення якого-небудь завдання. Досі таку здатність демонстрували, крім людиноподібних мавп, лише ворони та папуги.
У власній серії експериментів дослідники запропонували тваринам міцну підставку під передні ноги. Слон міг дотягнутись до частування, тільки перекотивши алюмінієвий куб під підвішену зв'язку бананів і ставши на нього.
У дослідженні брали участь три індійських слони, на одного з яких, 7-річного самця, в результаті зійшло осяяння. Не роблячи ніяких спроб дістатись до їжі протягом шести послідовних експериментальних сесій, на сьомий раз слон зробив все як потрібно: підкотив куб під частування, став на нього й дотягнувся до їжі. Більше того, згодом він зумів "узагальнити" свій результат, підкочуючи під висячі банани інші предмети, якщо поблизу не було спеціального куба.
Інші слони, 33- і 61-однорічна самки, виявились не настільки кмітливі. Одна з слоних, за словами тих, хто за нею доглядав, в юності могла проробляти подібні штуки, але, очевидно, з віком "розгубила" "юнацьке натхнення".
Утім, серед людей теж далеко не у всіх трапляються осяяння в потрібний момент. Тому слони все-таки цілком гідні увійти до числа тих видів, які здатні миттєво схоплювати ситуацію і приймати "натхненне" рішення. Звичайно, результати не стали таким вже сюрпризом для тих, хто постійно має справу зі слонами, але експеримент перевів історії з розряду анекдотів в площину наукового факту.
Коментарі