Під час зливи позаминулого тижня в Києві та Криму блискавка травмувала 18 людей. Двоє з них померли. Доктор фізико-математичних наук Михайло Курик, 65 років, розповідає, як уникнути ураження:
— Найперше, що треба — сховатися. Але не під висотні будинки, бо на них зазвичай є громовідвід, який може відбити розряд у землю. Треба знаходитися подалі від мобільних і телевізійних вишок. Якщо блискавка застала на природі, не треба ховатися під високі дерева. Краще в маленьке затишне місце, де було б сухе повітря, у палатку, наприклад. Але вона має бути подалі від води і дерев. Вологе повітря притягує електричні розряди. У квартирі потрібно зачинити вікна, щоб не було протягів, вимкнути телевізор та мобільний телефон.
Найнебезпечнішою є кульова блискавка. Вона може проходити через металеві екрани, зачинені вікна та двері, не руйнуючи їх або проплавляючи в них отвори.
— Якщо влітає в кімнату, то все це відбувається з таким грохотом і світлом, що людина перебуває в шоці, навіть не зрозуміє, що сталося. Це миттєве явище, — каже Михайло Курик. — Не можна тікати від блискавки, бо вона полетить за людиною і спалить її. Вона спалює все на своєму шляху.
Остерігатися слід також грому — вибухової хвилі після блискавки. Її сила настільки потужна, що може поламати людині кістки чи вивихнути їх.
Китайці навчилися керувати розрядами
Блискавка — це електричний іскровий розряд, який вимірюється мільйонами вольт. Середня її довжина — 2,5 км, деякі сягають 20. Коли й куди спрямовується стільки енергії, передбачити складно. Але з допомогою спеціальних метеорологічних ракет можна спрямовувати розряд блискавки в потрібне місце. Такі досліди провели в східній китайській провінції Шаньдун спеціалісти з Академії наук КНР та Китайської академії метеорологічних наук.
— Провінцію Шаньдун для експериментів обрали тому, що тропічні циклони, які там часто бувають, сприяють грозам, — каже учасник проекту Чжан Іцзюнь. — Із нашими метеорологічними радарами ми зможемо скеровувати блискавки туди, куди потрібно.
Коментарі