22-річний Антон Головаченко з Києва створив роботизований екзоскелет "Юніексо". Він призначений для реабілітації людей із переломами та паралічем кінцівок.
Пристрій складається зі штанг з електроприводом, пасків та електронного начиння. Керують ним за допомогою нейрошлема чи нейробраслетів, які зчитують сигнал із мозку. Головаченко написав спеціальну електронну програму. Вона підлаштовується під потреби людини й допомагає їй рухатися.
На розробку й виготовлення витратив 10 місяців. Антон придумав його 2012 року для своєї 83-річної баби, у якої відмовила права рука. Він захотів допомогти їй. Зробив механізм, який би дозволив не лише рухати рукою, а й реабілітувати її.
— Тоді на екрани вийшов фільм "Залізна людина". З нього я запозичив ідею модульної системи, яка підлаштовується під користувача, — каже Головаченко. — Кілька разів допрацьовував пристрій. Спочатку екзоскелет був механічний. Потім змінив його на роботизований. Сам автоматично складається.
Спершу чоловік працював над пристроєм сам. Далі допомагали науковці з Авіаційного університету, де він навчається. Пізніше — фахівці й консультанти з інженерії та медицини.
— Ми провели закриті тестування в клініці під керівництвом спеціалістів. Пацієнти залишилися задоволені, — говорить Антон. — Взимку 2014–2015 року я сам скористався винаходом, коли травмував коліно. Пристрій допоміг реабілітувати ногу. За три тижні після зняття гіпсу повернувся до нормального стану.
Екзоскелети для хворих виробляють у США, Ізраїлі, Японії. Однак вони за матеріалами й принципом дії не схожі на винахід Антона Головаченка.
— Мій працює завдяки мобільній програмі. У закордонних є лише спеціальний пульт на дроті. Його прикріплюють до екзоскелета і контролюють лікарі, — продовжує. — Також мій пристрій дешевший. Коштуватиме від 4 до 25 тисяч доларів (104–650 тис. грн — ГПУ). А схожі американські, ізраїльські та японські — майже 70. Ми не використовуємо титану чи інших дорогих металів. Деталі виробляємо на 3D-принтері.
Винахідник планує запустити пристрій у масове виробництво. Для цього необхідно 200 тис. євро інвестицій. Екзоскелет може замінити стаціонарне медичне обладнання для засобів пересування.
Антон Головаченко зацікавився робототехнікою у 13 років. Відвідував позашкільний гурток робототехніки. Першим винаходом стала роботизована транспортна платформа переміщення вантажів на складі.
За 50 років допомагатимуть на будівництві
Екзоскелети поступово дешевшатимуть. Їх використовуватимуть у різних сферах, вважає кандидат технічних наук 53-річний Олексій Кушнір.
— Спочатку їх створювали для армії. Аби зробити солдатів витривалими в різних умовах. З часом потреба в них відпала. Провідні армії світу робили ставку на роботів-розвідників, компактні броньовики на дистанційному керуванні. Людей намагаються використовувати менше. Натомість скелети стають дедалі популярніші в медицині. За 50 років пристрої використовуватимуть на будівництві. Аби робітники могли за робочий день піднімати більше вантажу. Для цього є всі передумови — міцна та легка пластмаса й недорога електроніка для керування електроприводами скелета.
Патент зареєстрував американський інженер
Патент із розробки екзоскелету зареєстрував 1890 року американський інженер російського походження Микола Ягн. Його винахід мав військове призначення. Повинен був полегшити ходьбу, біг і стрибки солдатів.
1966-го у США створили екзоскелет "Хардіман". Його розробляла компанія "Дженерал Електрік" і Міноборони США. Він мав збільшити силу людини. З ним можна було піднімати вантажі вагою 110 кг. Однак сам пристрій був ще важчий — 680 кг.
Після появи комп'ютерних технологій і нових матеріалів наприкінці ХХ століття екзоскелети почали виробляти з медичною метою.
Коментарі