12 років колишній моряк В'ячеслав Савін доводив, що його катували у міліції. Європейський суд змусив Україну заплатити йому 470 тис. грн.
До Дзержинського райвідділу Харкова Савін прийшов 18 жовтня 1999 року. Був свідком у справі шахрайства — у підприємців зникли $30 тис.
— Тільки-но зачинилися двері, як троє міліціонерів порадили зізнатися в крадіжці добровільно. Я відмовився. Тоді почали катувати. Били по голові, зав'язували руки, кидали на підлогу, — згадує В'ячеслав. — Я провів у камері всю ніч. На ранок знову запросили до кабінету, міліціонерів знову було троє. Найбільше знущався лейтенант Віталій Корнєєв. Бив по голові, заламував руки. Та зізнання я не підписав.
За добу В'ячеслава відпустили. За тиждень він потрапив до лікарні із нападом епілепсії.
— Через побої в голові утворилася гематома, яка переросла в кісту й пухлину. Мені дали пожиттєву другу групу інвалідності. Я кілька разів на рік лікуюся, мучать судоми. Був спортсменом, служив на флоті, а у 27 років став недієздатним. Тепер ніде не можу знайти роботу. Кому потрібний епілептик?
Савін подав до суду на лейтенанта Корнєєва.
— Прокуратура мляво вела розслідування, — говорить Андрій Кристенко, адвокат В'ячеслава. — За дев'ять років цього міліціонера визнали тільки підозрюваним. Справу розглядав Орджонікідзевський райсуд Харкова, але він затягував, доки минув термін давності. Через 10 років справу закрили.
Коли постраждалий пройшов усі судові інстанції в Україні, звернувся до Європейського суду. За кілька місяців там установили, що його катували в міліції, а злочин розслідували неефективно. Європейський суд ухвалив, що Україна повинна виплатити Савіну 40 тис. євро за моральні збитки, 1,8 тис. євро — за матеріальні й 2,55 тис. євро як компенсацію судових витрат. Рішення набуде чинності за три місяці.
Гроші мають виплатити з державного бюджету. Віталій Корнєєв очолює управління карного розшуку Харкова.
— Я звільнятися не думаю, — розказує підполковник Корнєєв. — Із рішенням Європейського суду не знайомий, а Савіна не бив.
— Цього працівника міліції звільнять за дискредитацію звання рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, — передає слова начальника Харківської обласної міліції його секретар Лариса Волкова, 46 років. — Справді, 2 березня 2010 року в суді довели провину працівника міліції. Але його відпустили у зв'язку із закінченням термінів давності притягнення до відповідальності. Однак є ще один документ — апеляція, за якою рішення суду першої інстанції залишили без змін. Цей факт працівник міліції приховав, лише після ухвали Європейського суду він став відомий.
Коментарі
1