5-річного Кирила Тлявова похоронили 5 червня у Переяславі-Хмельницькому на Київщині. Він помер у лікарні від поранення голови. 31 травня дитину підстрелили місцеві поліцейські 42-річний Володимир Петровець та Іван Приходько, 31 рік.
Вони у неробочий час стріляли по банках у дворі Петровця. Святкували останній дзвоник своїх дітей. Кирило з товаришами гуляв на асфальтованому майданчику неподалік своєї.
Вулиця Героїв Дніпра — на околиці Переяслава. Тут лише приватні будинки. З боку дороги на подвір'ї Тлявових немає огорожі. Будинок великий, недавно відремонтований. Має два входи. Тут живуть Ігор і Тетяна Тлявови. Мають ще сина 8-річного Дениса.
В обід 5 червня до обійстя з'їжджаються машини. Люди несуть квіти та вінки. Посеред двору величезна калюжа після нічного дощу.
— Кірюша сидів і Дєніс рядом. Я катався на велосипеді, — розповідає 8-річний Денис, товариш хлопчика, який був свідком пострілу. Поговорити із дитиною дозволяє його заплакана баба Наталія. — Нас четверо було. Почули якийсь хлопок, як пітардою. Я побачив, шо Кіріл потіряв сознаніє і почав істікать кров'ю. Зразу поїхав до його мами. Тьотя Таня із дядьой Кольой (брат Тетяни Тлявової. — ГПУ) прибігли сюди.
Коли виносять труну, баба Кирила непритомніє. Родичі колють їй заспокійливе, викликають "швидку".
— Ми взнали по тєлєвізору, а тоді вже ж побачили, шо то наші, — говорить 70-річна Лідія Савчук, тітка Тетяни Тлявової. Присіла в машині неподалік двору. — Він такий хороший був, любив виступати в садіку на концертах.
— Дитина хороша була, вони обоє хлопців спокійні, — каже Наталія Гора, 59 років. — Таня, моя плємянниця, золота людина. А Ігор — вопше. Не могли нарадуватися тою дитиною.
— І тих жалко. Там також діти, — додає Лідія Петрівна про поліцейських. За інформацією у ЗМІ, у Приходька двоє малих дітей. У Петровця — троє. — Мені думається, що стріляла дитина. Діти там були. Батьки тепер їх покривають.
— Де стікло бите — це мішень. Вони цілилися у пляшки, — показує 60-річний Віктор Чорненький. Сусід Тлявових веде на пагорб навпроти дому Петровця. Тут валяється зелене бите скло від пляшок. До місця, де гралися діти, не більш як 200 м.
— На пагорбі поставили пляшки. По верху цього бугра, до місця, де лежав Кирилко, пряма лінія, — каже.
Цегляна двоповерхівка з арками належить колишній дружині 42-річного Володимира Петровця. Тут ніхто не живе, каже Віктор. Приїжджають, як на дачу.
— Це все безнаказаність, — продовжує Віктор Миколайович. — Кажуть люди, що вони були п'яні, нічого не соображали. І ніхто ж не знає, чи покарають. Уже є разговори, що зброю не можуть знайти. Хоча вночі тут було багато поліції і ці із ДБР (державного бюро розслідувань. — ГПУ) приїхали. Усе повилучали — гільзи були біля хати. Але знаряддя вбивства не виявили.
На місці вбивства Кирила — іграшки і квіти. Місцеві кажуть, діти тут граються постійно.
4 червня Голосіївський суд Києва обом поліцейським дав 60 діб арешту. Їх підозрюють в умисному вбивстві.
Іван Приходько п'ять років працював у Державній автоінспекції. 2015-го перевівся у патрульну поліцію в Києві. Не пройшов переатестацію. Але поновився рішенням Окружного адміністративного суду Києва. З березня 2018 року працює у водній поліції.
Навесні 2019-го Приходька серед вулиці вдарив ножем у живіт 53-річний переяславець. Була внутрішньочеревна кровотеча, пошкоджена міжреберна артерія.
Володимир Петровець останній рік працював у відділі поліцейського реагування Переяслава. За освітою — водій-пасічник. Починав також даішником. Після переатестації 2015 року теж був звільнений і поновився.
На суді обоє відмовилися давати свідчення та проходити огляд на наявність слідів пороху.
— Знайдені гільзи калібру 5,6 міліметра, — каже 44-річний Роман Труба, очільник Державного бюро розслідувань. — Проведено три слідчі експерименти, допитано свідків, призначено експертизи. Сподіваюся, справа піде в суд через шість місяців.
На момент пострілу поруч із поліцейськими перебував ще один чоловік і 16-річний син Петровця. Вони фігурують як свідки.
У діях поліцейських є ознаки двох злочинів — убивства з необережності та хуліганства.
— Якщо буде така кваліфікація, то максимальний термін покарання — 12 років тюрми, — говорить юрист-кримінолог Анна Маляр, 40 років. — Але це попередня оцінка. Слідство можливо встановить інші факти. Невідомо, хто із них поцілив у дитину. Якщо обидва брали зброю, нічого не пам'ятають і не знайдуться свідки — слідчі можуть не встановити винного.
Найгучніші скандали, в які потрапила поліція
Із 2016 року поліція потрапила в кілька скандалів.
4 грудня 2016-го в селі Княжичі поблизу Києва під час нічної перестрілки між підрозділами загинули п'ятеро поліцейських. Група оперативників ховалася в будинку — чекала грабіжників. У домі спрацювала сигналізація. Туди приїхав екіпаж поліції охорони. Вони затримали оперативників. Визволяти "своїх" нагрянув спецпідрозділ "КОРД". Виникла перестрілка. Розслідування досі триває.
7 лютого 2016 року патрульний поліцейський Сергій Олійник під час переслідування легковика БМВ застрелив пасажира 17-річного Михайла Медведєва. Поліцейського звинуватили в перевищенні службових повноважень. Суд триває. Олійник повернувся на роботу в квітні 2017-го.
24 серпня 2016 року поліцейські вбили таксиста 32-річного Олександра Цукермана. У селищі Криве Озеро Миколаївської області патруль приїхав на виклик дружини Цукермана. Той влаштував п'яний дебош. Утихомирювали його гумовими кийками, вистрелили із травматичного пістолета чотири рази. Підозрюють поліцейського Дениса Ляхвацького.
Коментарі