Шевченківський районний суд Києва обрав для 50-річного Бориса Германа запобіжний захід — два місяці під вартою без права на заставу. Його підозрюють в організації замаху на вбивство російського журналіста Аркадія Бабченка, 41 рік.
Германа завербували російські спецслужби, за версією Служби безпеки України. Йому заплатили $10 тис. Ще $30 тис. мав передати кілеру — колишньому учаснику бойових дій на Донбасі 43-річному Олексієві Цимбалюку, який про все розповів СБУ. Спецслужби інсценували вбивство журналіста, щоб вийти на замовника. Підготовка до операції тривала два місяці.
— Організатор розповів виконавцю про список осіб, яких хочуть знищити російські спецслужби, — каже генеральний прокурор 53-річний Юрій Луценко. — Аби його отримати, вдалися до імітації вбивства. Про проведення спецоперації знали майже десять людей, включаючи родину Бабченка і двох санітарів, які виносили його на ношах.
Підозрюваного в організації замаху Бориса Германа затримали, коли він планував вилетіти в Росію. На суді заявив, що співпрацював з українською контррозвідкою. Виявляв російських агентів і шляхи надходження грошей із РФ для повалення влади в Києві. Сказав: замовлення на Бабченка отримав від В'ячеслава Пивоварника.
— Это мой давний знакомый, который живет в Москве. Сейчас он в частном фонде Путина отвечает за организацию беспорядков в Украине. Об этом я доложил руководству контрразведки. И мне дали возможность изучать ихние связи, — заявив Герман.
У прокуратурі цю інформацію спростували. У реєстрі юридичних осіб Герман значиться виконавчим директором підприємства "Шмайсер", що спеціалізується на виробництві зброї в Україні.
Олексій Цимбалюк із "Правого сектора" про свою участь у спецоперації написав у "Фейсбуку": "СБУ вперше "вдарила по зубах" на випередження. Не знаю, як складеться далі моя доля, трохи на нервах. Але точно знаю, що оперативник, який цю справу тягнув на собі, і слідчий — люди честі. Вони реально пашуть, щоб життя в Україні було безпечним".
Про якого саме Пивоварника згадував Герман — достеменно невідомо. У російській соцмережі "Однокласники" є профіль В'ячеслава Пивоварника 1984 року народження. Він навчався в Ужгородському державному інституті інформатики й Київському політехнічному інституті. Серед списку його друзів — Борис Герман.
Після оприлюднення деталей спецоперації Аркадій Бабченко припустив, що підставою для замаху могла бути його громадська діяльність, критика Кремля.
Розповів подробиці інсценування:
— Вечером ко мне приехал гример. Показывал, как падает убитый. Водолазку мою надели на манекен и прострелили. Затем отдали мне. Облили свиной кровью. Сгустки напихали в дырки от пуль, в нос. Когда все ушли, жена позвонила в полицию и "скорую". По легенде, я был еще жив. Санитары констатировали смерть и увезли в морг. Когда ворота за нами закрылись, я "воскрес". Помылся и следил за новостями о своем "убийстве".
— Результат спецоперації залежатиме від подальшої роботи українських спецслужб, — каже екс-заступник секретаря Ради нацбезпеки й оборони 66-річний Степан Гавриш.
— Якщо оприлюднять залізні докази, що Росія мала диявольський план вбити ключових політиків і журналістів — це стане перемогою СБУ. Коли ж цього не станеться, Україна зазнає серйозного іміджевого удару.
Те, що про інсценування знали правоохоронці, санітари, але не знав міністр закордонних справ — неправильно. До таких спецоперацій зазвичай не залучають працівників моргу та лікарні. А винятково правоохоронців, які мають допуск до державної таємниці. У цій історії видно руку політтехнологів. З ними явно консультувалися.
— Імена людей зі "списку 47" не можуть бути розкриті без їхнього дозволу, — говорить колишній працівник Служби безпеки України Олексій Куроп'ятник, 58 років.
— Але інші документи, які вказують на причетність Росії до цього замовлення, повинні бути обнародувані. Поки що складається враження, що цей злочин був видуманий. А СБУ і контррозвідка діяли, щоб отримати нагороди й надбавки, які їм одразу ж президент і вручив. Якщо доказів не буде — Порошенко має вибачитися перед усім світом і своєю країною. Визнати, що був введений спецслужбами в оману, змінити їхнє керівництво й відкликати нагороди.
Є список із 47 прізвищ
Під час спецоперації Служба безпеки України отримала список із 47 осіб, яких планували знищити російські спецслужби.
Серед потенційних жертв опинилися журналісти телеканалу "Прямий" Матвій Ганапольський і Євген Кисельов, кримськотатарський тележурналіст Осман Пашаєв, телеведучі Тетяна Даниленко й Сергій Іванов, шеф-редактор інтернет-видання "Лівий берег" Соня Кошкіна, головний редактор тижневика "Дзеркало тижня" Юлія Мостова, заступник генерального директора телеканалу ATR Айдер Муждабаєв, публіцист Віталій Портніков. Про це стало відомо з неофіційних джерел. Їх попередили про небезпеку.
— Більшість у списку — українські журналісти та російські, які виїхали до Києва. Обговорюючи їх, організатор третій особі казав: "Тут і мільйона малувато, взяв би за три". У середньому за ліквідацію людини називали суму в 300 тисяч гривень, — говорить генеральний прокурор 53-річний Юрій Луценко в ефірі "Радіо НВ".
Він відмовився сказати, чи є у списку посадові особи.
Коментарі