Жителі селища Тростянець на Вінниччині дев'яту добу блокують роботу місцевого спиртового заводу через сморід. Перекрили усі в'їзди на територію. Облаштували блокпости. Чергують там цілодобово. Вимагають вирішити проблему — очистити відстійники.
— 40 гектарів відстійників заповнені по вінця. Від літньої спеки збільшуються випари і запах стає ядучіший, — каже голова селища Людмила Червонецька, 55 років. — Сморід шириться на сусідні села. Директор підприємства говорить, що ситуація під контролем.
21 червня в області зібрали техногенну комісію, яка направила фахівців зробити заміри повітря. За 400 м від відстійників рівень сірководню перевищений в шість разів. Біля центральної районної лікарні — у чотири, з'ясували. Його високий вміст може подразнювати слизові оболонки очей і дихальних шляхів. Викликати набряк легенів.
— Запах з'явився, відколи в селищі відновили роботу підприємства — 2015-го. Торік у річку злили брагу, то виздихала вся риба. Останнім часом сморід став нестерпним, аж до нудоти. У горлі пече, голова болить, — розповідає учасник акції протесту 46-річний Сергій Пунько. — Вікна і двері до хати весь рік щільно закриті, інакше все провонюється.
Попри протести, керівництво заводу виробництво не зупиняло п'ять днів, доки не виробили сировину. Кажуть, проблему із неприємним запахом намагаються вирішити. А щодо незаконного блокування — звернулися до поліції.
— Я переймаюся так само, як і всі люди. Бо й сам тут живу і дихаю цим повітрям. Ми кожних чотири години вливаємо у відстійники дезинфікатор "Полідез", який знищує бактерії. Недавно на трубу встановили дозатор, який робитиме це автоматично, — каже директор спиртового заводу 48-річний Богдан Білейчук. — Також ініціювали комплексну перевірку. Оскільки неприємний запах може йти з місцевих стоків чи сміттєзвалища.
Голова Вінницької ОДА 54-річний Валерій Коровій звернувся у поліцію і прокуратуру, аби відкрили кримінальне провадження щодо відповідальних посадових осіб.
— Були проведені аналізи викидів і в нас є висновки щодо перевищення деяких показників у п'ять-шість разів від норми, — говорить Коровій. — Після рішення комісії ми навіть мали підтвердження з "Укрспирту", що вони готові призупинити роботу заводу. Однак щось змінилося. Їхній директор поїхав у Київ. Повернувся звідти окрилений і сказав, що завод продовжує працювати.
Люди припиняти мітинг не збираються. Знайшли, де готові прийняти усі відходи на переробку. Директор своєї відповіді на цю пропозицію поки не дав.
Коментарі