— Ми не можемо нормально працювати. Документи, над якими трудилися кілька років, вилучили працівники Служби безпеки. Чистка пройшла в наших кабінетах. Припускаємо, що музей "Тюрма на Лонцького" закриють, — говорить його працівник 29-річний Ігор Дерев"яний.
Музей -меморіал "Тюрма на Лонцького" розташований на вул. Бандери, 1. Це майже в центрі Львова. Колись приміщення було тюрмою і катівнею для політичних в"язнів. Зокрема дисидентів. В"язницю переобладнали під музей. Працівники пропонують подивитися камери, кабінет слідчого. Заклад належить до структури СБУ.
8 вересня директора музею Руслана Забілого, який працює в Службі безпеки, затримали в Києві. Наступного дня зранку його підлеглих не пустили до робочих кабінетів.
— У четвер я був на роботі о дев"ятій. Підійшов до дверей із вулиці Коперника. Але вони були закриті. Охоронець повідомив, що це наказ начальника СБУ — нікого до приміщення не пускати, — продовжує Ігор Дерев"яний. — Того дня я мав записувати спогади з політв"язнями Іриною Калинець та Іваном Гелем. Робота зірвалася. Так було і наступні дні. Мусив скасовувати зустрічі.
Історичні документи не можуть бути засекречені
Доки кабінети були закриті, колектив збирався в експозиційному залі.
— А де було дітися? Чекали, що то з нами має бути далі, — говорить 40-річна Лідія Тополевська. — Ходили до начальника СБУ, заступника. Нам нічого не пояснювали. У понеділок близько 17.00 працівники Служби безпеки закликали нас до наших кабінетів. Сказали, що мають провести огляд у нашій присутності. Перевіряли кожен папірець по три рази. Переривали шухляди, полиці шаф, папки. Через те, що у двох наших власних ноутбуках знайшли факти про арешти дисидентів, доповідні записки, режим тюрми 1945 року, — вилучили їх. Виявили наказ керівника КГБ Чернишова — забрали 200 аркушів друкованого тексту. З кабінету директора конфіскували допис бойовика ОУН Михайла Стахура на п"яти листках і навіть обкладинку зі справи оунівця Верховинця. Радянський Союз на всі ці справи ставив гриф "Совершенно секретно". Але зараз такої держави не існує. А історичні документи не можуть бути засекречені згідно із законом. Вони становлять тільки історичну цінність. Вилучили один жорсткий диск, відеосвідчення дисидентів, які ми записували протягом 2009–2010 років.
У грудні в приміщенні музею "Тюрма на Лонцького" планували відкрити ще одну експозицію, присвячену дисидентському рухові в Україні.
— Зараз наукові працівники сидять без роботи, бо працювати їм більше нема з чим, — додає Ігор Дерев"яний. — У Службі безпеки сказали, що їй була вказівка із Києва. Очевидно, вони мали на меті зупинити нашу роботу.
— Музей працює у звичному режимі й буде працювати, — запевняє 51-річний Юрій Кіцул, керівник управління Служби безпеки у Львівській області. — Було затримано директора закладу Забілого. Кримінальна справа порушена не щодо особи, а за фактом підготовки до розголошення працівником СБУ відомостей, що містять державну таємницю. Ми провели огляд робочих кабінетів. У мене нема інформації, які документи вилучені. Але забиралися вони, аби спеціаліст розібрався — міститься в них державна таємниця чи ні.
Коментарі