— Судья только вышла из зала. И тут вылетает граната: взрыв, крик, звон стекла. Люди попадали, — розповідає Андрій. Він — студент, проходить практику в міськрайонному суді Нікополя на Дніпропетровщині.
30 листопада об 11:00 тут почалося 21-ше засідання у справі вбивства 25-річного Різвана Тапаєва. Звинувачених троє — Роман Жмурко, Сергій Вороновський і Денис Подоляк. Судді вкотре перенесли розгляд через відсутність адвоката підозрюваних. 3 грудня закінчувався термін їхнього утримання, чоловіків мали випускати. Раптом батько вбитого 51-річний Руслан Тапаєв дістав дві гранати Ф-1. Одну кинув у вбивць сина, другою підірвав себе. Загинув одразу. Поранення отримали 11 людей: троє підсудних, четверо конвоїрів, секретар суду, прокурор і двоє відвідувачів.
— Когда на подозреваемых надели наручники, в них полетела граната. Разорвалась сантиметрах в 30 от них, — розповідає 54-річний Олег Грозь із поліції Дніпропетровської області. — Той чоловік раніше ходив на засідання з дружиною. Цього разу був сам.
— Руслан Анатольевич очень переживал, что убийц его сына выпустят, — каже 25-річна Анна Шевченко, невістка Руслана Тапаєва.
Поранених відвезли до лікарні, почали діставати осколки і зашивати рани. Під час операції помер 40-річний Сергій Вороновський, інші двоє підозрюваних перебувають під охороною.
Перед судовим засіданням Руслана Тапаєва не обшукували.
— До 2014 року наш суд охороняв міліцейський підрозділ "Грифон". Як його розформували, на вході став чергувати один поліцейський. Перевіряв документи, вів журнал відвідування, — каже Анжеліка Богрова з Нікопольського суду. — Металошукач установили 2010 року, але він поламався за місяць. Відтоді його не ремонтували.
25-річний Різван Тапаєв загинув 10 лютого торік. Близько 11:00 на вул. Казанцева в Нікополі їхав із другом в автомобілі "Джилі". Їхню машину з боків затисли "Хонда" і ВАЗ. Троє чоловіків розстріляли Різвана з другом з автоматів.
Тапаєви — вихідці з Чечні. Понад 20 років живуть в Україні, мають українське громадянство. Різван закінчив Запорізький національний університет, вивчав політологію. Жив у Запоріжжі, заснував там громадську організацію "Авангард", займався спортом, збирав допомогу для військових в АТО. У Нікополь приїхав напередодні загибелі, хотів купити машину.
— Підозрювані у вбивстві Тапаєва-молодшого — відомі у кримінальних колах, пов'язані з обігом наркотиків. Причетність Різвана до наркоторгівлі ми не встановили. Але відомо, що він конфліктував із нападниками, — каже Олег Грозь. — Справу вбивства розглядають із серпня 2016-го. Колегія суддів не може винести вирок. Батько не витримав.
Руслан Тапаєв працював зоотехніком. Мав інвалідність — колись втратив ліву руку. З дружиною виховали дев'ятьох дітей.
— Вибух у Нікопольському суді — результат службової недбалості посадових осіб Національної поліції, — вважає 43-річний Сергій Старенький, колишній керівник Державної пенітенціарної служби України.
— Поліцейські не оглянули відвідувачів. Мають за це відповісти. А судді повинні розглядати справи у розумні терміни. Чергове перенесення розгляду спровокувало такі дії потерпілого.
Правоохоронна система не працює. Люди зневірюються у судах, не почуваються захищеними. Влаштовують самосуди, — продовжує Сергій Старенький. — Слід закінчити судову реформу та закрити всі вакансії у судах. На посади мають прийти чесні люди. Суддя повинен не просто вдаряти молотком і переносити засідання, а пояснювати рішення. Треба працювати над захистом прав потерпілих. Бо зараз система відправлення правосуддя спрямована лише на захист прав звинувачених.
Коментарі